« Tagasi

Põlvas tuleb juubelihõnguline lõõtsapidu

Laupäeval, 17. juulil on lõõtsapealinnas taas pidu – toimub kümnes lõõtspillipidu Harmoonika. Eesti lõõtsapealinna Põlvat kaunistab sel puhul lõõtspillikujuline lillepeenar.

Lõõtspillipeo traditsioon Põlvas sai alguse 2011. aastal, mil lõõtspillimängijad suundusid uhke rongkäiguga Põlva randa pidu pidama. Et publik ikka ära mahuks, peeti teine pidu juba Intsikurmus.

Kolmandal peol pakuti esimest korda lõõtsasaiu ning ümbruskonnas toimusid rohked külaharmoonika peod. Neljanda peoga tähistati Karl Kikka 100. sünniaastapäeva ja paigutati Põlva kultuurikeskuse ette harrastuskunstnik Juhan Veini poolt valmistatud naivistlikus stiilis Karl Kikka kuju.

August Teppo 140. sünniaasta tähistamiseks valmisid lühifilmid Teppost ja tema pillist. 2016. aasta Harmoonikal esietendus esimene algupärane lõõtsamuusikal "Lõõtsahullus". Lõõtspillipeol on näidatud pillimängu labakinnastes ja maailmas ainulaadset lõõtsatantsu, kus pillimehed mängisid tantsides ja samal ajal lauldes. Ka Eesti parimad, Põlva käsipallurid on oma sportlikul moel Harmoonikal üles astunud.

Eesti rahvuslik lõõtspill on pärl meie pärimuses. Harmoonika pidudel oleme veendunud, et meie sajandivanune samethäälne pill sobib erinevatesse pillikooslustesse, ka kõige tänapäevasemate elektrooniliste pillide kõrvale.

Harmoonika pidudel esinevad vabariigi parimad pillimehed, lõõtsakuningad ja -printsessid. Tänavusel peol lisandub nende sekka ka esimene lõõtspillimängu teaduslik doktor.

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal väärtustati lõõtspillitraditsiooni kandjaid nimeliste fotoskulptuuridega. 2019. aastal oli Harmoonika külaliste seas 24 Euroopa riigi esindajad, kes said peolt oma kogemuse Eesti laulu- ja tantsupidudest. Kui Tuljakut tantsisid rahvatantsijad, siis võimsa ühendkoori tunde tekitas külalistele publik, kes traditsiooniliselt lõõtspillilugudele kaasa laulis. Samal aastal asendati senine Karl Kikka kuju Ekke Väli ja Bruno Kadaku poolt valmistatud pronksskulptuuriga.

Juubelipeol esinevad vabariigi parimad pillimehed, erinevad lõõtspilliansamblid ja lõõtspillide koondorkester, meenutatakse lõõtspillipeo 10-aastast teekonda, esinevad armastatud solistid ja artistid.

Lõõtspillipidu Harmoonika kutsuti ellu, et taaselustada ja elavdada August Teppo-aegset kohalike lõõtspillimeistrite ja -mängijate traditsiooni. Huvi Harmoonika pillipidude vastu on suur ja külastajaid on olnud tuhandeid.

 

Annely Eesmaa
Avalike suhete spetsialist

Põlva Vallavalitsus

799 9494; 516 0435

www.polva.ee