Põlvamaal tähistati pidulikult Tartu rahulepingu 100. aastapäeva

2. veebruaril toimusid Põlvamaa kolmes vallas Tartu rahulepingu sõlmimise 100. aastapäevale pühendatud üritused. Kanepi, Põlva ja Räpina vallas toimusid Vabadussõjas langenute ausamba juures pidulikud koosviibimised ja kirikutes peeti tänujumalateenistusi.

Põlvamaa Omavlitsuste Liidu esimees Enel Liin ütles Räpinas Vabadussõjas langenute mälestussamba juures peetud kõnes:  "Tänasel tähtpäeval, kui Tartu rahulepingu allkirjastamisest möödub sada aastat, on kasutatud mitut ajaterminit. Sada aastat rahulepingu sõlmimisest, sajand rahulepingu sõlmimisest või kolm inimpõlve rahulepingu sõlmimisest.

Minu jaoks on kõige kõnekam just viimane määratlus. Kolm inimpõlve on pikk aeg, kuhu on kirjutatud meie rahva kogemused, mis on tulnud nii läbi rõõmude ja kordaminekute, kui ka läbi kannatuste ja murede. Kolme inimpõlve jooksul oleme loonud kahel korral oma riiki. Meil on olnud väga palju õnne, aga me oleme olnud ka väga targad ja julged kasutamaks õiget hetke."

"Lepingud paberil on olulised, kuid nagu näha on meile olulisem leping oma südames ja usk oma riiki, sest leping paberil on olnud täitmiseks vaid meie poolt. Soovin, et me oma südames ja tegudes tahaksime ja looksime ikka sellist riiki, nagu me ise soovime, et ta oleks. Kui meil on riigile etteheiteid, siis peame meelde tuletama, et need etteheited on ka etteheited meile endile.

Ilusat vabariigi aastapäeva ootust ja tahet ning oskusi hoida oma väikest Eestit!" soovis  Enel Liin kokkutulnud Põlvamaa inimestele. 

Küünlapäevale ja Tartu rahu 100. aastapäevale pühendatud hommikusel jumalateenistusel Räpina Miikaeli kirikus rõhutas õpetaja Urmas Nagel vajadust oma riiki ja rahvast hoida. Aastapäevale pühendatud jumalateenistusel osalesid Räpina valla abivallavanem Piret Rammo, vallavanem Enel Liin ning volikogu esimees Teet Helm. Orelil saatis organist Kristiina Nagel. Koosviibimine kirikus lõppes ühislauluga "Jumal, hoia Eestit" ning seejärel kanti lipud ja Vabadussõjas langenute mälestuspärg pidulikult protsessioonis kirikust välja. Koos suunduti ausamba juurde, kus ootasid auvalves kodutütred ja noorkotkad ning Kaitseliidu esindajad.

Foto (Leevi Lillemäe): Põlvamaa Omavalitsuste Liidu esimees ja Räpina vallavanem Enel Liin pidamas Tartu rahulepingu 100. aastapäeva tervituskõnet Räpinas


Lisateave:
Leevi Lillemäe
Avalike suhete spetsialist
Põlvamaa Arenduskeskus
Tel: 5887 6870
E-post: leevi.lillemae@polvamaa.ee