« Tagasi

Põlvamaa XV maaraamatukoguhoidja päev

Seekordne, pisut juubelihõnguline maapäev sai teoks 21. oktoobril Peril. Kõigepealt külastasid raamatukoguhoidjad Põlvamaa Puuetega Inimeste Koja Peri sotsiaalkeskust. Hubast, pilgeni tegevust täis maja tutvustas põhjalikult koja tegevjuht Kairit Numa. Eriti suurt huvi pälvisid põnevad tikkimismasinad ja kaunid masintikandi tehnikas valmistatud esemed.

Kuna tegu on endise Peri koolimajaga, on majas väike koolimuuseum, mille lõid kauaaegsed õpetajad Koidu ja Heino Kusnets. Viimane tutvustaski muuseumi sünnilugu ja väljapanekut. Jälle leidis kinnitust tõdemus, kui vajalik on ajaloo jäädvustamise tarbeks olulisi materjale koguda.

Rühm raamatukoguhoidjaid trotsis vihmamärga ilma ja tegi Peri raamatukoguhoidja Margit Õkva juhtimisel väikese matka lähedalasuvale allikale.

Südapäeval algas Peri raamatukogus-külakeskuses pidulik koosviibimine. Esimesena astus rahva ette perilane Nele Kahre omaloodud südamliku luulepõimikuga.

Raamatukogusid ja raamatukoguhoidjaid väärtustavad tervitussõnad laususid Põlvamaa Omavalitsuste Liidu esimees Piret Rammul ja Põlva abivallavanem Janika Usin.

Traditsiooniliselt tunnustati tööjuubilare, kellel seekord tööaastaid 5-50. Kõige staažikam neist on Maire Jõks, kes viis aastatel 1970-2020 lugemisradadele mitu-mitu põlvkonda Räpina lapsi.

Tänati ka Jaanika Tappot, kes töötas kaheksa aastat Maaritsa Rahvaraamatukogus. Nüüdsest on ta Tõrvandi Raamatukogu direktor Kambja vallas.

Põlvamaa parimaks maaraamatukoguhoidjaks 2020 valisid kolleegid Põlva Keskraamatukogu Vastse-Kuuste haruraamatukogu juhi Mall Kõpu. Mall on aasta jooksul korraldanud väga palju sisukaid üritusi ja olnud uuendusmeelselt ning leidlikult üle eriolukorrast tinginud raskustest. Nii näiteks viis ta lastele mõeldud Lugemisisu programmi üritused Zoomi keskkonda. Põlvamaa Omavalitsuste Liit tunnustas Mall Kõppu tänukirjaga. Ühtlasi on Mall Kõpp Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu konkursi aasta maaraamatukoguhoidja 2020 Põlvamaa nominent. (Konkursi tulemused selguvad 2021. aasta veebruaris ühingu aastakoosolekul.)

Maapäeva juhtis ladusalt ja vaimukalt Margit Õkva, kes sai hakkama lausa püstijalakomöödiaga, kirjeldades Vanapagan kivikandmisviise.

Maapäeva lõpetas kirjaniku, ajakirjaniku ja muusiku Jan Rahmani esinemine. Lisaks laulmisele tutvustas ta põgusalt oma loomingut ja võrukeelset kirjandust laiemaltki. Margit Õkva autorilaulu "Mõtõlus" esitamisel oli isale abiks Elo Rahman.

Tubli kehakinnituse eest hoolitsesid maitsva supi keetnud Margit Õkva, kohvikklubi Aal ja Koduköök Päevalill. Supi juurde maistes ülihea Rimma Oja valmistatud koduleib. Perekond Konks tõi lauale maheõunu.

Maapäeva korraldasid Põlva Keskraamatukogu ja Peri harukogu, toetas Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp.

Lisateave:
Külli Ots
Pearaamatukoguhoidja
Põlva Keskraamatukogu
Tel: 799 4823
E-post: kylli@raamat.polva.ee