« Tagasi

Laste heaolu konverents: pääsetee on inimlik suhtumine

Teisipäeval toimus Kääriku Spordikeskuses laste heaolu konverentsi „Laps. Kas märkamisest piisab?"

Konverents oli suunatud Põlva-, Tartu-, Viljandi- ja Valgamaal laste ja noortega töötavatele spetsialistidele ning maakondade turvalisuse nõukogudele. 

Konverentsi avades sõnas moderaator, ajakirjanik Märt Treier: „Täna ja siin ei ole enam laste probleeme käsitledes „ahhetamise" aeg, on aeg midagi teha." 

Konverentsi avasõnad ütles Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Liina Kersna, ülevaate laste poolt ja laste vastu suunatud kuritegudest tegi Eesti Vabariigi peaprokurör Lavly Perling, noorte vaimse tervise probleemidest rääkis peaasi.ee koolitaja Merle Purre.

TÜ dotsent Dagmar Kutsar andis ülevaate laste toimevõimekusest ja õnnelikkuse uuringust, Võru abilinnapea Sixten Sild tutvustas Võru linnavalitsuse panust kohalike laste heaolu parandamisse ning Varajase Kaasamise Keskuse juht Liina Lokko tutvustas võimalusi, kuidas erivajadustega lastele leida võimetele vastavaid võimalusi ühiskonda panustada.

Lokko tõi oma ettekandes välja, et aastas saab  psühhiaatrilise diagnoosi umbes 6000 last, mis on ligi pool aasta jooksul sündivate laste arvust Eestis. Sellest lähtuvalt ei tohiks otsida põhjendusi, miks selliseid lapsi ja noori ei saa aktiivselt kaasata ühiskonda, pigem vastupidi, leidub palju võimalusi, kuidas kõik lapsed saavad end tunda vajalikuna ja jõuda eneseteostuseni.

Ettekannetele järgnes elava raamatukogu meetodil 14 töötuba, milles käsitleti reaalseid, tõsielulisi lugusid laste muredest, kasvatuse ja arengu eripäradest, kus osalejatele jagasid kogemusi valdkondlikud spetsialistid.

Konverentsi lõpetas paneeldiskussioon, milles osalejad leidsid, et laste ja noorte murede lahendamise võti on inimlik suhtumine. Märt Treier tõi välja: „Teismelise peas käib mõistva vestluse tulemusel klõps, millele järgneb arusaam, et maailm pole tema vastu, vaid on tema poolt." 

Konverentsil osales üle  120 haridus-, sotsiaal- ja õigussüsteemis laste teemadega kokkupuutuvat spetsialisti. Konverentsi visualiseerisid Tartu Kunstikooli tudengid.

Konverentsi korraldasid Põlva-, Tartu-, Viljandi- ja Valgamaa siseturvalisuse nõukogude koordinaatorid koos koostööpartneritega projekti „Riskikäitumise ennetamine, riskis olevate perede toetamine ning turvalise elukeskkonna arendamine. Toetatav tegevus 2.4. Maakondliku võrgustikutöö edendamine turvalisuse suurendamiseks" raames.


Lisateave:
Irena Viitamees
Ennetustööspetsialist
Põlvamaa Arenduskeskus
Tel: 5568 6111
E-post: irena.viitamees@polvamaa.ee