Põlvas saab nüüd restoranitoitu kaasa osta prügi tekitamata

Pesa hotelli restoranist ja Tillu kodukohvikust saab nüüd toitu kaasa osta nii, et prügi ei tekigi. Nimelt liitusid mõlemad RingKarbi korduskasutatavate nõude võrgustikuga.

RingKarp on Eesti iduettevõte, mis loob üleeestilist korduskasutatavate nõude ringlussüsteemi, et vähendada ühekorrapakenditest tekkivat prügireostust. RingKarbi ühe asutaja Katarina Pappi sõnul sai RingKarp alguse isiklikust probleemist - me ei saanud restoranist toitu kaasa osta, sest me ei tahtnud enda koju sellega kaasnevat prügi.


RingKarbi süsteem on lihtne. Toidu prügivabaks kaasa ostmiseks tuleb paluda pakkida see ringkarpi ja karbi eest tasuda ajutine deposiit. Karbi mistahes RingKarbiga liitunud toidukohta tagastades saab klient kas kogu deposiidi tagasi või toidu uues puhtas nõus. Seega on RingKarbi süsteem söögikoha kliendile tasuta. Karbid vastavad toiduohutus- ja hügieeninõuetele, on lekkekindlad ja kannatavad nii soojendamist kui ka külmutamist. Põlvamaa on viies RingKarbiga liitunud maakond Eestis.

"Meie tahame olla need, kes näitaksid ka teistele eeskuju, et prügi tootmine on out ning ringkarbiga toidu kojukanne on keskkonda säästev ning tulevikuteema," ütles Pesa hotelli restorani juhataja Lily Lind. Lily uuris enne RingKarbi võrgustikuga liitumist ka oma klientide mõtteid ja kliendid olid väga positiivselt meelestatud.


Tillu kohviku perenaise Eve Veski sõnul on neil juba varasemast kliente, kes toidu oma nõusse panna paluvad. Mure ühekorrapakenditega tekkis aga ettevõtete töötajate toitlustamisel, kellele läheb igapäevaselt välja kümneid karpe. Ühekordsed ökokarbid pole olnud sobiv lahendus mitmete põhjuste seas peamiselt kehva vastupidavuse poolest.

"Meil on nüüd üks ettevõte pilootprojektis, et näeksime, kuidas see tööle hakkab ja kuidas klient selle vastu võtab. See ettevõte oli kahel käel nõus," jagab Eve ning lisab, "Paar kohvikus käivat inimest küsisid kohe esimesel päeval ise toitu ringkarpi."