Suple, suple talisupleja!

Möödunud aasta lõpus saabunud krõbedate talvekülmadega hakkas Põlvas, nagu ka mujal Eestis, hüppeliselt kasvama talisupluse harrastajate arv. Praegu võib Põlva rannas igapäevaselt näha rohkem inimesi kui kehvematel suvepäevadel.

Põlvas hakkas talisuplus laiemalt levima tänu aktiivsete naiste seltskonnale, kes alustasid Põlva rannas talisuplusega juba novembris, mil ilmad olid veel pigem sügisesed ja järv pidevalt jäävaba.

Kui ilmad aasta lõpus talvisemaks muutusid, tekkis kahtlus, et oma jõududest jääb talisupluseks sobiliku jääaugu hoidmiseks väheks. Nii tehti sotsiaalmeedias üleskutse, et leida üles talisuplusest huvitatud Põlva ja selle lähiümbruse elanikud. Lühikese ajaga kogunes hulk inimesi, kes olid valmis  panustama sellesse, et Põlva rannas oleks võimalik ka külmemate ilmadega igapäevaselt talisuplust harrastada. Huviliste koostöö ja ühise panuse abil hangiti randa jäätõrjeks vajalikud tööriistad ning paigaldati silla külge redel mugavamaks vette minemiseks ja väljumiseks.

Ettevõtmisele pani oma õla alla ka Põlva vald, kelle toel on rannas nüüd ehitussoojak, kus suplejatel võimalik riietuda ning jääaugu lahtihoidmiseks vajalikke tööriistu hoiustada.

Tõenäoliselt on lisaks sõltuvusttekitavale heaolutundele just suurepärased tingimused peamine põhjus, miks igapäevaste talisuplejate arv on ligikaudu 30 inimest.

Talisupluse mõju kehale

Talisupluse käigus reageerib keha külmale veele äkilise erutusseisundiga – sellega kaasneb hingeldamine, nahaaluste veresoonte kokkutõmbumine ning vere suunamine siseelunditesse, et säilitada sisetemperatuuri. Selle tulemusel suureneb ka koormus südamele.

Veest väljudes nahaalused veresooned laienevad ja kogu keha verevarustus paraneb, mille tagajärjel tunneb inimene meeldivat soojust.

Regulaarselt talisuplust harrastava inimese organism kohaneb ekstreemsete tingimustega ning tõuseb immuunsüsteemi vastupanu haigustekitajatele. Lisaks adrenaliinitõusule suurendab talisuplus noradrenaliini ja beetaendorfiini taset, mõjudes meie kehale kui antidepressant. Talisuplejad on energilisemad, rõõmsameelsemad ning parema unega.

Kuna külma vette minnes suureneb koormus südamele, siis kaasnevad talisuplusega ka riskid. Seda eriti just vererõhu-  ja südameprobleemidega inimestele, kellel tuleks kindlasti enne talisupluse proovimist arstiga konsulteerida. Soovitatav on külma vette minnes riskide minimeerimiseks alati sõber kaasa võtta.

Artikkel: Ardi Kikerman, talisupluse huviline