Hoolimine ja märkamine on osa meie igapäevast ehk sellest, mida tähendab olla KiVa kool!

KiVa on tõenduspõhine ennetusprogrammi, mille töötasid välja Soome haridusministeeriumi tellimusel Turu Ülikooli teadlased. Alates 2012. aastast on programm SA Kiusamisvaba kooli ja Turu Ülikooli koostöö tulemusena ka Eestis.

Mis on ja mis ei ole kiusamine?

Kiusamine on see, kui ühele ja samale õpilasele tehakse korduvalt, teadlikult ja tahtlikult liiga. Sealjuures on kiusatav ja kiusaja mingil moel ebavõrdses seisus. Kiusaja on kas tugevam, populaarsem, vanem ning ohvril on keeruline end kaitsta. Kiusamine võib olla nähtav (füüsiline, sõnaline) või varjatud (tõrjumine, kuulujuttude levitamine või küberkiusamine), kusjuures seda teist on keerulisem märgata (https://kiusamisvaba.ee/kiusamisest/).

2019. aasta alguses liitusid mitmed Põlvamaa koolid KiVa programmiga, mis on koolidele suunatud kiusamise vähendamise programm, kus lapsed õpivad kiusamist ära tundma ning kiusamisjuhtumitele kohaselt reageerima, kusjuures suur rõhk on pealtvaatajate rolli teadvustamisel. Maakonna koolide kogemused programmi rakendamisel on olnud väga head. Kaja Hüsson, Ruusa Kooli KiVa meeskonna koordinaator ütles, et nende eesmärk on jõuda selleni, et iga laps tunneks ennast koolis hästi.

Sandra Kripson, Mooste Mõisakooli KiVa meeskonna liige arvas: „Tänaseks julgen väita, et KiVaga liitumine oli õige otsus. Me näeme ja kuuleme koolis rohkem toimuvat, infot jagavad lapsed kui ka vanemad. Hoolimine ja märkamine on osa meie igapäevast ja loodetavasti jääb see nii ka tulevikus."

KiVa kooliks olemine ei tähenda, et seal ei esine enam ühtegi konflikti või kiusujuhtumit. Halbade asjaolude kokkulangemisel võib iga laps sattuda kiusajaks või ohvriks. Oluline on mõista, et kiusamine ei pea olema elu loomulik osa.

Vaidlused, lahkarvamused, müramine ei ole kiusamine, sest on lühiajalised ja mööduvad, sihtmärgiks ei ole üks ja sama laps ja ajendiks ei ole kedagi solvata või haiget teha.

Ave Plakk, Fr. Tuglase nim. Ahja Kooli KiVa meeskonna juht: "On tähtis, et saaksime kõik aru, mis on kiusamine ja mis mitte. Vahel aetakse kiusamist segamini kogemata haiget tegemise, tülitsemise või mängimisega. KiVa on abivahend positiivsete suhete arendamisel ja kiusamise vastu võitlemisel oma koolis."

Angelika Alström, Kanepi Gümnaasium KiVa meeskonna koordinaator kutsub ka teisi koole liituma: „Iga kiusamisjuhtumi korral hindab KiVa-tiim või selle liige, kas tegemist on süstemaatilise kiusamisega või ettekavatsemata vaidluse, tüli või arusaamatusega (näiteks võib müramise või sõbraliku maadluse käigus tekkida olukord, kus üks mürajatest võidab teist ja kergesti võib lõbus tegevus minna üle tüliks). Julgustame teid KiVa-tiimiga ühendust võtma!"

Kui ka sinu koolis on huvi KiVa programmi vastu, siis uuri lähemalt https://kiusamisvaba.ee/liitu/

KiVaLT edasi!