Ilmus Milvi Hirvlaane "Erastvere raamat"

Äsjailmunud raamat on ajaloolase ja kodu-uurija Milvi Hirvlaane kummardus nii oma Erastverest pärit emale Alma-Adeele Kalk-Jalasele kui ka kõigile kunagistele ja praegustele erastverelastele. Autor esitles oma uut raamatut 13. juulil Erastvere raamatukogu-külakeskuses. Kohale oli tulnud palju huvilisi.

Autor rõhutas, et Erastvere on kultuurilooliselt väga oluline paik. Eesti koolile andis esimese eestikeelse matemaatikaõpiku (1806) Erastvere mõisas sündinud Peter Heinrich von Frey. Hilisemal ajal on siit võrsunud mitu riigimeest. Veterinaarteadlane August Arras pani aluse loomatervishoiu korraldusele Eesti Vabariigis. Ta oli ka Eesti Asutavava Kogu liige. Riigikogu liikmeks valiti haridustegelane Paul Leis ja põllumees Konrad Nikolai Simpson Arras. Kõik nad aitasid noorel riigil jalgadele tõusta.

Tublid olid ka kohalikud seltsitegelased. Väga kõrgelt hindab Milvi Hirvlaane Erastvere Perenaisteseltsi asutaja ja kauaaegse esinaise Salme Oja tegevust. Eeltoodud nimed on vaid väike osa silmapaistvatest erastverelastest. Kindlasti kuuluvad nende hulka Ungern-Sternbergid, kes Kanepi valla tegemisi tänini toetavad, pannes õla alla ka raamatu väljaandmisele. Kunagistest mõisnikest kõneles esitlusel oma ema Anete Krambi sisuka kodulootöö põhjal (aastast 1997) väga hästi tema tütar Aleksa Lily Truija.

Milvi Hirvlaane on koostanud mitu koduloolist raamatut. Kui käsil olid trükised Kanepist, pani ta Erastveret käsitlevad materjalid kõrvale oma järge ootama, kuni tundis, et nüüd on käes aeg sealsele rahvale nende kultuurilugu tagasi anda. Raamatu koostamisel oli tal palju abilisi. Kaasautoriteks on Juta Oja, Heli Raidla, Rein Arras jt. Raamatus on rohkesti huvitavaid fotosid erastverelaste kogudest.

Suure tõuke andsid raamatu ilmumisele Päri seltsi liikmed eesotsas Sirje Kongoga.

Milvi Hirvlaane kinkis oma raamatu paljudele ja pälvis kuhjaga sooje sõnu. Teiste hulgas tänas Milvit Kanepi vallavanem Piret Rammul, andes talle ühtlasi üle Põlvamaa aukirja. Vallavalitsus oli ka raamatu väljaandmise toetaja. Teenekas kodu-uurija ja kauaaegne õpetaja Maimu Tinn meenutas suure soojusega oma töötee algust Erastvere koolis.

Milvi Hirvlaane ja Aleksa Lily Truija väga huvitava koduloolise ülevaate järel juhatas Ülar Kõrge meisterlik akordionimäng rahva kohvilauda. Kanepi kondiitri Tiia Hallopi küpsetatud maitsval tordil oli kujutatud raamatu kaanepilt.

Õhtu jätkus külapäevaga.


Lisainfo:
Tiiu Ziugmann
Erastvere raamatukogu-külakeskus
Päri selts
Tel: 5388 4391
E-post: erastvere.raamatukogu@kanepi.ee