« Tagasi

Arendusjuhid on valmis vastu võtma 500 riigipalgalist

Läinud nädalal pöördus Põlvamaa Arenduskeskuse juht Lennart Liba riigihalduse ministri Jaak Aabi poole sõnadega: "Lõuna-Eesti võtaks 500 riigipalgalist töökohta vabalt vastu. Me ise jagame need ära."

Aabiga Põlvamaal Karilatsi kalamajandis kohtunud Lõuna-Eesti arendusorganisatsioonide esindajad pakkusid kohe ka võimalikke asutusi: Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, keskkonnainvesteeringute keskus, SA Innove. "Innove võib valitsusasutuste konsolideerimisega kaduda," jahutas minister osaliselt vestluskaaslaste indu.

"Viigem pigem tugiteenused välja – las need keskkontorid jäägu Tallinna," pakkus Kagu-Eesti ettevõtlusvaldkonna nõustaja Kuldar Leis.

"Endiselt oleks tahtmine ka mõni keskkontor pealinnast välja viia – see oleks märgilise tähendusega," vastas Aab.

"Maanteeamet sobiks just meie kanti, kus on kõige rohkem kruusateid," soovitas Agu Kabrits Valgamaa Omavalitsuste Liidust.

Jaak Aabi väitel tahab riigiasutuste väljaviimist pealinnast jätkata ka uus võimuliit. "Geoloogiateenistuse jõudsime eelmise valitsuse ajal Rakverre viia. Midagi said ka Viljandi, Pärnu ja Ida-Virumaa, ei saanud aga saared, Kesk- ja Kagu-Eesti. Mitu üksust võib nüüd tulla Tartusse," sõnas ta. Arendusorganisatsioonide esindajad leidsid, et Tartu peaks rahuldama kõiki kohalolijaid.

Riigimajad tahab minister rajada 2023. aastaks igasse maakonnakeskusse, ees ootab ka valitsusasutuste koondamine. "Kõike tuleb korraga teha. Mõlema küsimusega pean valitsuskabinetti minema 1. augustiks, mistõttu kohtun sel suvel iga ministri ja kantsleriga," rääkis minister.

Lisaks ametkondadele tahab uus valitsus jõuda riigi äriühinguteni. "Eelmine valitsus käis välja tuhat väljaviidavat töökohta ja jagas need ministeeriumide vahel laiali. Kui me küsimust, kes kuhu, kohe ära ei otsusta, ei muutu jälle midagi," toonitas Aab.

Küll on ministri tõdemusel keeruline leida maakondades elamispinda. "Mujal Euroopas on munitsipaalpinnad, mis loovad vajaliku mobiilsuse," tõdes ta.

Investeerimislaenude käendust toetas Jaak Aab riigieelarve strateegia aruteludel. "Siinses piirkonnas on valdavalt mikro- ja väikeettevõtlus. Seepärast sai vastav meede pandud ka Kagu-Eesti programmi."

"Kagu-Eestis on palju kruusateid, aga siinsed ettevõtjad ütlevad, et tehke enne Tallinna–Tartu maantee valmis. Samas on rahapott meil ju üks," tõdes Aab.

Põlva vallavanem Georg Pelisaar kutsus üles jagama Eesti lõunanaabrite eeskujul erinevateks euroregioonideks.

"Lätlased saavad need heal juhul 2027. aastaks. Seda teed minnes võib-olla hoopis kaotaksime paljudes valdkondades raha. Samas ei keela keegi meil tegemast regionaalpoliitikat Eesti sees nii, et raha jõuaks Harjumaalt kaugemale," kostis minister.


Foto: Mati Määrits
Allikas: Lõuna-Eesti Postimees