Põlvamaa kõrgeimaks tunnustuseks on PÕLVAMAA VAPIMÄRK, millega kaasneb rahaline preemia Põlvamaa Omavalitsuste Liidu poolt. Põlvamaa Omavalitsuste Liidu poolt väljaantavad on ka PÕLVAMAA TEENETEMÄRKAUKIRI ja TÄNUKIRI.

Lisaks antakse Põlva maakonnas välja järgnevaid tunnustusi:

« Tagasi

Tunnustati parimaid kodanikuühiskonna edendajaid Põlvamaal

Reedel, 30. novembril anti Taevaskoja Turismi- ja Puhkekeskuses pidulikul tunnustusüritusel üle tänukirjad „Põlvamaa kodanikuühiskonna parimad 2018" konkursi võitjatele ja nominentidele. 

Aasta kodanikualgatuse kategooriasse kandideerisid liikumine "Põlva sünnitusosakonna kaitseks", Põlva valla kodukohvikute päev ning külade tammiku rajamine Võukülla. Võitjaks osutus liikumine "Põlva sünnitusosakonna kaitseks". 15. märtsil 2018 šokeeris Põlva kogukonda ja Põlvamaad info, mis andis teada, et 1. juulil suletakse Valga sünnitusosakond ja 1. oktoobril Põlva sünnitusosakond. 16. märtsil loodud Facebooki grupis "Põlva sünnitusosakonna kaitseks" oli päev hiljem 2090 liiget (23.10.2018 seisuga on liikmete arv 3220). Põlva kogukonnale ei olnud Haigekassa ja Tartu Ülikooli Kliinikumi poolt tulnud osakonna sulgemise otsus vastuvõetav erinevatel põhjustel, mis koondati liikumise eestvedajate poolt avalikku memosse töö- ja tervishoiuministrile ning peaministrile. Samuti koostas liikumise aktiivgrupp petitsiooni töö- ja tervishoiuministrile ning Haigekassa nõukogu esimehele, mis kogus esimese päevaga üle 1300 allkirja. Allkirjade kogumine korraldati ka paberkandjatel kogumispunktides üle Kagu-Eesti ning 1. juunil andis Mari-Liisa Parder ja Indrek Sarapuu töö- ja tervishoiuministrile üle 9292 allkirja. 21. mail andsid otsustajad avalikkusele teada, et Põlva sünnitusosakonda 2018. aastal ei suleta. Põlva kodanikud näitasid üles kodanikujulgust, avaldasid arvamust sotsiaalmeedias ning allkirjalehtedel ning argumenteeritud debatt ja kriitiliste küsimuste küsimine tegid kogukonna hääle kuuldavaks.

Aasta kodanikuühenduse tiitlile kandideerisid MTÜ Kähri Seltsimaja, MTÜ Põlva Kodanik ja MTÜ Ruusa Kultuuri- ja Noorteühing. Tänukirja pälvis MTÜ Kähri Seltsimaja. MTÜ loodi 2010. aastal ja sellest hetkest sai hoo sisse Tännassilma, Kähri ja Puskaru külade inimesi elavdav ja kokkutoov tegevus. Külas hakkasid regulaarselt toimuma erinevad sündmused, nt vastlapäeva, talgupäeva, jaanipäeva ja külapäeva tähistamine. Lisaks toimetab MTÜ all ka seltsing Rukkilill, mis korraldab külade naispoolele regulaarseid raamatuhuviliste kokkusaamisi, erinevaid käsitöö-alaseid töötubasid, kooskokkamisi ja aastas korra ka ekskursioone kaugemale. 2017. aastal valiti uus külavanem. Hakati tihedamalt suhtlema naaberküla Kiumaga ja sealsesse kultuurimajja külateatreid esinema kutsuma. Külal on toimiv sotsiaalmeedia leht ja lisaks on küla tegemiste kohta infot alati ka Põlva Vallavalitsuse infolehes Põlva Teataja.

Aasta sädeinimese tiitlile esitati Nele Risttee ja Tiia Johanson. Põlvamaa Sädeinimene 2018 tiitli võitis Tännassilma, Kähri ja Puskaru külavanem Tiia Johanson, kes on üks MTÜ Kähri Seltsimaja asutajatest ja ka oluline ideede genereerija, tegevuste planeerija ja sündmuste elluviija. 2017. aastal valiti Tiia külavanemaks. Ühildades töö-, pere- ja külaelu lõpetas Tiia tänavu kevadel Räpina Aianduskooli.

Aasta vabatahtliku tiitlile esitati järgmised vabatahtliku tööga silma paistnud Põlvamaa inimesed: Martin Luts, Silver Schmeiman, Mari-Liisa Parder, Arvo Turba, Indrek Sarapuu, Maldur Muttik, Rutt Kahre, Heiamar Tamm, Aivo Jakobson, Reemo Timmermann, Merlin Kirbits ja Andra Rahasepp. Kategooria võitis tänavu septembris toimunud Maailmakoristuspäeva Põlvamaa tegusaim vabatahtlik Silver Schmeiman, kes panustas algatuse õnnestumisse Põlvamaal nii ajaliselt kui rahaliselt aidates koordineerida maakondlikke tegevusi tehnilise teostuse osas ning kaardistades ja läbi sõites võimalikke koristuskohti. Maailmakoristuspäeval koristas Silveri meeskond mitu kohta.

Pildigalerii (fotod: Indrek Illus) leiab Põlvamaa Arenduskeskuse Facebooki lehelt: https://www.facebook.com/P%C3%B5lvamaa-Arenduskeskus-449241745143347/

Tunnustamisürituse läbiviimist rahastasid siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital ning MTÜ Põlvamaa Omavalitsuste Liit.
 

Lisainfo:
Kaisa Tammoja
Mittetulundusühenduste konsultant
Põlvamaa Arenduskeskus
Tel: 510 9433
E-post: kaisa.tammoja@polvamaa.ee