Tunnustamine


Põlvamaa kõrgeimaks tunnustuseks on PÕLVAMAA VAPIMÄRK, millega kaasneb rahaline preemia Põlvamaa Omavalitsuste Liidu poolt. Põlvamaa Omavalitsuste Liidu poolt väljaantavad on ka PÕLVAMAA TEENETEMÄRKAUKIRI ja TÄNUKIRI.

Lisaks antakse Põlva maakonnas välja järgnevaid tunnustusi:

 

« Tagasi

Mooste mõis pälvis kõrge tunnustuse

19. aprillil kuulutas Eesti Mõisate Ühendus Teaduste Akadeemia saalis välja 2018. aasta Eesti parimad mõisad viies erinevas kategoorias. Ainukese Lõuna-Eesti mõisana pälvis Mooste mõis tiitli Parim Mõisamajanduse Edendaja 2018. 

Mooste mõisa majandab omavalitsusele kuuluv sihtasutus. Mõisakompleksi arendamist alustati juba ligi 15 aastat tagasi peahoone restaureerimisega, kus asub üks Eesti mõisakoolidest. Järgmisena võttis mõisa ühe kõrvalhoone kasutusele kunstnike hallatav ning juhitav kunsti ja sotsiaalpraktikakeskus. Tänaseks on Mooste mõisas kasutusel juba ligi 10 kõrvalhoonet, millest suurim ja tuntuim on kunagisse lauta rajatud Folgikoda - hinnatud kontsertsaal, kus toimuvad ka suurejoonelised peod ja pulmad. Endises meiereis asub väike, kuid hubane tervisekeskus, perearsti praksis ja apteek. Viinavabrik on hinnatud peokoht ja kaunis hotell. Mitmetes endistes mõisa kõrvalhoonetes on koha leidnud erinevad äri- ja mittetulundusühingud. Mõisakompleksis tegutseb harrastusteater, rahvamuusikakool, toimuvad erinevad näitused, töötoad ja restaureerimise õpitoad. Samuti on aktiivses kasutuses külalistemaja ja toimub hulgaliselt mõisaekskursioone. Mooste mõis on hea näide, kuidas väikeses piirkonnas saab vald kohaliku ajaloo ja traditsioonide säilitamisele kaasa aidata.

Teistes kategooriates tunnistati parimateks Kernu mõis, Koluvere loss, Palmse mõis ja Vihula mõis. Mõisakultuuri arendajana tunnustati arhitektuuriajaloolast Ants Heina.

Eesti Mõisate Ühenduse juhatuse esimehe Tõnis Kaasiku sõnul on kolmandat korda toimuva mõisakultuuri edendajate tunnustusürituse peamiseks eesmärgiks laiemalt teadvustada mõisate väga olulist rolli Eesti ajaloos, kultuuris ja ka tänapäevas.

Mooste on küll aastaringselt tegutsev mõis, kuid suvine peamine külastushooaeg algab mais. Mooste on avatud ja avastamist väärt ning külalised lähedalt ja kaugelt on oodatud tutvuma ajaloo ja tänapäevaga, samuti avab mais uksed suvekohvik Linakojas. Aasta oodatuim suursündmus Mooste Folk toimub juba 11.-12. mail ning siis leiavad tee Moostesse folgisõbrad lähedalt ja kaugelt. Kõikide ürituste kohta saab jooksvalt teavet kodulehelt www.moostemois.ee.

 

Lisainfo:
Ulla-Maia Timmo
juhataja
SA Mooste Mõis
Tel: 5622 2986
E-post: ullatimmo@gmail.com