« Tagasi

Tõnu Zirnaski VIII mälestusturniir võrkpallis noortele

Jätkamaks Põlvamaa võrkpallitraditsioone, hoidmaks au sees ja teadvustamaks noortele sportlikke eeskujusid ning pakkumaks noorvõrkpalluritele võistluskogemusi, on perekond Zirnaskite poolt ellu kutsutud TÕNU ZIRNASKi  mälestusturniir võrkpallis.

Tõnu Zirnask sündis 1955 aastal, kasvas ja käis koolis Räpinas. Kogu Zirnaskite pere tegeles aastaid aktiivselt võrkpalliga, samas ka muude spordialadega. Nii isa Ülo kui ema Meeri osalesid omal ajal üleliidulistel võistlustel ning tegutsesid hiljem treenerina. Tõnu Zirnask alustas võrkpallitreeninguid 13.aastase Räpina Keskkooli poisina just oma ema Meeri käe all.

1972.aastal pääses heade eeldustega noormees ENSV  noortekoondisesse, väga tugevasse  koosseisu, mis tunnistas NSV Liidu võistlustel vaid auhinnalisi kohti. Samal aastal võideti Kiievis koolinoorte spartakiaadil hõbemedal.
Põhikooli lõpetanud, seadis Tõnu sammud Tallinna Spordiinternaatkooli (praegune Audentes). Aga juba nädal hiljem naasis noormees omal valikul Räpinasse tagasi, sest „internaadielu ei istunud". Trenni hakkas ta sõitma Võru Spordikooli.

Pärast keskkooli astus Tõnu Tallinna Polütehnilise Instituudi (praegune Tehnikaülikool) ehitusteaduskonda ning mängis kaks aastat „Tipi" koondises. Meeskonnaga, kuhu kuulus mitu Eesti koondislast ja ka hilisem olümpiavõitja Viljar Loor, jõuti Eesti karikavõistluste finaali.

Kõrgkooli järel tuli Tõnu tagasi kodukanti – Põlvasse. Töötas aastaid Põlva MEKis, hiljem lõi oma väikese projekteerimisbüroo. Tema tööde hulgas on näiteks Mammaste Tervisespordikeskus ja Veriora Noortekeskus.

Võrkpallielus osalemine ei jäänud katki: aastal 1995 asutati Põlvas maakonna esimene võrkpalliklubi VOLLY, mille president oli Tõnu kuni viimse hetkeni,  mis praeguseni aktiivselt tegutseb. Ta on järjepanu olnud maakonna parim võrkpallur, tunnustatud võrkpallikohtunik. Aastal 2007 võitis ta hõbemedali veteranide Euroopa meistrivõistlustel Kreekas.

Paralleelselt võrkpalliga mängis hea hüppevõime ja viskega Tõnu korvpalli, läbis viis Tartu Maratoni, püstitas Räpina ÜG kettaheiterekordi, mis peagi saab 40 aastat vanaks.....

Tõnu Zirnask lahkus meie hulgast pärast võitlust vähkkasvajaga 2010. aasta 14. novembril, isadepäeval.

Iga-aastane koolinoortele mõeldud mälestusturniir on ilus žest, millega meenutada tema tegevust ja sooja isiksust. Turniiride juurde on kuulunud ka sümboolne näitus: pildi- ja jutustendid Tõnust, tema emast Meerist ja isa Ülost, lisaks mõned Tõnule kuulunud ja võrkpalliga seonduvad esemed.

Tõnu Zirnaski mälestusturniir võrkpallis on õnnestunult toimunud igal talvel alates 2012. aastast. Väike ja tagasihoidlik võistlus on osalejatele meeldinud ning iga-aastasena on turniir jätkunud paljuski osalejate-treenerite innustusel. Turniiride läbiviimisel on perekond Zirnaskile abiks olnud Räpina Spordiklubi, võrkpalliklubi Volly, Kaitseliidu Põlva Malev, Halika Õunatalu, Põlva Spordikool, rahaliselt Kultuurkapital. Viiel korral on mängitud Räpina Ühisgümnaasiumi võimlas, viimasel kolmel aastal Põlvas Mesikäpa Hallis.

Koos Mesikäpa Halli "kolimisega" ja osalejate huviga on võistkondade arv kasvanud: esimestel aastatel 5-6 võistkonda, tänavu 8 võistkonda. Niššiturniiriks, st kutsetega, tahetakse jäädagi!

Tänavu 23.veebruaril toimunud turniiril osales 4 neidude ja 4 noormeeste  võistkonda. Mängiti „parem kolmest". Ja enamus mängudest kolme geimini ka jõudsid, mis tähendab, et kutsutud võistkonnad olid oma tasemelt „võrdsed vastased".

Neidude paremusjärjestus:
1. Tartu Fööniksid/ Katoliku Spordikool - treener Krista Kotselainen
2. Põlva Spordikool – treener Ingrid Mandel
3. Tartu Valla Spordikool (Lähte) – treener Ene Laanes
4. Valga VK Viktooria – treener Vassili Dinis

Noormeeste paremusjärjestus:
1.Tartu Kalev – treener Margus Pärsik
2. Tartu SK DUO – treener Argo Meresaar
3. Elva SK ALTIA – treener Priit Luik
4. Põlva VK Volly – treener Vendu Suurman

Fotol (perearhiiv) – tunnete ära, Tõnu ja Viljar!
 
Lisainfo:
Võistluse korraldaja
Perekond Zirnask
Laine Zirnask
Tel. 527 2344
E-post: laine@paloma.ee