Uudised

Valgjärvel toimus 23. üle-eestiline maaraamatukoguhoidja päev

Vastavatud Valgjärve külamajja, kus asub ka raamatukogu, kogunes 30. oktoobril  85 raamatukoguhoidjat üle Eesti.  Kõigepealt võeti veidi kehakinnitust ja tutvuti põneva multifunktsionaalse hoonega. 

Veidi enne südapäeva alanud programmi juhatas sisse päevajuht, legendaarne Valgjärvelt pärit lõõtsamees Karl Kikas Ants Järve kehastuses. (Ants Järv mängis Karl Kikka rolli Lutsu Teatri lavastuses „Lõõtsajumal“.)   Valgjärve Rahvaraamatukogu direktor Ilse Aigro jutustas ilusa kodukandimuistendi ja kutsus rahva ette laulukaaslased naisansamblist Sügiskuld. Esitamisele tuli ansambli juhendaja Virve Paali laul „Valgjärve valss“, mida akordionil saatis Veiko Kivi. 
 
Kanepi  vallavanem ja Põlvamaa Omavalitsuste Liidu (POL) esimees Mikk Järv rõhutas oma tervituses,  et  Põlvamaa raamatukogudele on olnud väga hea aasta – lisaks Valgjärvele valmis uus hoone ka Leevakul. Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu (ERÜ) maaraamatukogude sektsiooni juhataja Lea Rand juhtis tähelepanu jutupunktide kogumile  „Miks on raamatukogu vajalik?“,  kus  on väga hästi  välja toodud raamatukogu koostöövõimalused kohaliku omavalitsuse, haridusasutustega jne.  Jutupunktid, mis pandi kokku ühisarutelul ERÜ maaraamatukogude suveseminaril Põlvamaal  2022. aastal, said  kaasa kõik üritusel viibinud.
 
Seejärel oli käes ettekannete aeg. Valgjärvelt pärit  keeleteadlane, Tartu Ülikooli kaasprofessor Kristiina Praakli pidas koguni kaks ettekannet. Lühikese ajaga suutis ta anda laia spektrit (loodus, ajalugu, keel,  kultuur) hõlmava väga huvitava ülevaate kodukohast.  Küllap oli paljudele üllatuseks, et Valgjärve kandis on künkad, mitte kuplid.  Valgjärve on  kant, kus kohtuvad mitu keelt – näiteks võib üks inimene rääkida korraga tartu ja võru keelt. Teises  ettekandes vaagis Kristiina Praakli  Eesti keelesituatsiooni sotsiolingvisti pilguga. Eestis kõnelevate keelte üle arvestuse pidamine on vajalik sotsiaalpoliitiliste otsuste  langetamisel. Noorte keelekasutuse uuringud on tõestanud, et õnneks ei ole inglise keel meie noorte keelepruugis nii palju esindatud, kui arvata võiks (vaid 3%).  Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse juhtivõpetaja, täiskasvanute koolitaja Viibeke Turba mõtiskles koos kuulajatega aktiivselt teemal, kuidas jääda raamatukogus särasilmseks. Ta oli kogunud FB-s arvamusi  raamatukogu kohta. 40-st vastanust lõviosa on raamatukogus kogenud  sõbralikku suhtumist ja abivalmidust. Viibeke Turba kutsus rohkem  enesesse vaatama ja endaga tegelema.  
 
Maitsva lõunasöögi järel oli aeg asuda tunnustama ERÜ auhinna aasta maaraamatukoguhoidja 2023 nominente. Kokku esitati  üle Eesti auhinnale 11 raamatukoguhoidjat, neist kaheksa oli ka kohal. Meie maakonda esindas  Võõpsu raamatukoguhoidja Aili Jürmann, kes mõneaastase  töötamise jooksul on korraldanud väga palju erinevaid sündmusi.  Tänavu on olnud neist väljapaistvaim raamatukogu 100. sünnipäeva tähistamine  10. augustil.  Nominente autasustati  ERÜ tänukirjaga ja  nad said Põlva Keskraamatukogult kingituseks Navitrolla 2024. aasta kalendri koos kunstniku autogrammiga. 
 
Aili Jürmanni kui Põlvamaa aasta parimat maaraamatukoguhoidjat tunnustati  ka POL-i tänukirjaga. Kanepi valla tänukirja pälvis tööjuubeli puhul  Heli Adamson (Kanepi). 
 
Päeva lõpetas meeleolukas kontsert lõõtsamaestro Heino Tartese eestvedamisel  koos Põlva Muusikakooli õpilaste  Hanna Lisete Sellise (vioola), Anette Vaino (lõõts) ja Maria Viesega (viiul). Muidugi lõi lõõtsal kaasa ka muhedalt päeva juhtinud Kikka Karla, kes esitles Heino Tartest oma kõige andekama  õpilasena. Heino Tartes pajatas naljalugusid oma õpetajast ja meenutas hiliste öötundideni  kestnud pilliharjutusi tema juures, kuigi hommikul vara oli vaja tööle minna.  Kahe suurepärase pillimehe vahe on selles, et Karl Kikas  pillivalmistamist ära ei õppinud, Heino Tartesel on aga käsil juba 220.  lõõtspill!  Heino Tartes viis läbi ka väikese viktoriini, milles  raamatukoguhoidjad olid nutikad. 
 
Kontserdi järel kostitas Kanepi Vallavalitsus osalejaid maitsva tordiga. 
 
Maaraamatukoguhoidja päeva kordamineku eest olgu eraldi tänatud  Ilse Aigro,  Kanepi Vallavalitsuse kultuuri- ja avalike suhete spetsialist   Kerli Koor ja  Saverna Külakeskuse juhataja  Kalmer Kuudeberg! 
 
Päeva toetasid  Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp,  Kultuuriministeerium, Kanepi vald, Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Eesti Raamatukoguhoidjate  Ühing ja Põlva Keskraamatukogu.
Osavõtjaid toitlustas Saverna Buffik. 
 
Raamatukoguhoidjad andsid enne koduteele asumist päevale head tagasisidet. 
 
Foto: Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu auhinna aasta maaraamatukoguhoidja  2023 nominendid. Teisel reas vasakult esimene Aili Jürmann (Võõpsu).
 
Lisainfo:
 
Külli Ots
Põlva Keskraamatukogu
Pearaamatukoguhoidja
799 4823
eu