« Tagasi

Võru Folkloorifestivalil selgus uus lõõtsakuningas - Toomas Ojassaar

XX Võru Folkloorifestivali traditsioonilisel August Teppo nimelisel lõõtsamängijate jõukatsumisel selgus uus lõõtsakuningas. Ässade klassis võidutses Põlvast pärit Toomas Ojassaar, kel oli see juba kolmas võit selles võistlusklassis. Kolmekordne ässade klassi võitja pälvib lõõtsakuninga tiitli.

Võitja ise ütles tagasihoidlikult, et kaheksa kuud ajateenistust ei ole ta pillimängule kasuks tulnud ja esialgu ta võistlema ei plaaninud tullagi, mistõttu isegi oma pill ei olnud kaasas. Võistumängimine toimub Eesti kuulsaima lõõtsameistri August Teppo lõõtsade eeskujul valmistatud lõuna-eesti ehk teppo tüüpi lõõtsadel. Võitja mängis 99-aasta vanuse Ants Tauli lõõtsaga, mis on omal ajal olnud ka kuulsa lõõtsamängija Karl Kikka pilliks.

Žürii liige Tarmo Noormaa kiitis Ojassaare mängu väga õige Võru lõõtsamängu kõla eest ja tema sõnul meelitas just Ojassaar lõõtsast seekord välja eriti magusad helid.

Seega sai Toomas Ojassaarest üldse kolmas lõõtsakuningas lõõtsa võistumängimise pikas ajaloos Võru folkloorifestivalil Aivar Teppo ja Juhan Uppini kõrval. 

Tänavusel juubelifestivali võistumängimisel Võru Kandle aias võistles 23 mängijat neljas klassis - noored, algajad, täiskasvanud ja ässad. Ässade klassi kutsutakse need, kes varasematel aastatel on olnud täiskavanute seas paremad.

Arvukas publik valis oma hääletusel lemmikuks mulluse lõõtsaässa ja seekord ässade klassis teise koha saanud Richard Ott Leithami.

Võistumängimise võitjad 2014:

Ässad

I Toomas Ojassaar

II-III Richard Ott Leitham

Taivo Leis

Täiskaskasvanud:

I Silvi Sisas

II Heino Annuk

Noored:

I-II Mart Kirotar

Heiti Hellamaa

Algajad:

I Aime Lippur

II Sten Raudik


Publiku lemmikuks valiti Richard Ott Leitham.

Võistluse peatoetaja Võru valla eripreemia sai Merili Murde.

Otsuse tegi žürii koosseisus Tarmo Noormaa, Kadri Giannakaina Laube, Harri Lindmets ja Siiri Konksi.

Võru lähedal Loosul 1875. aastal sündinud August Teppo jõudis oma pika elu jooksul valmistada umbes 150 pilli. Viimase neist tegi ta 1959. aastal 84-aastasena. Tüüpiline Teppo lõõts on neljarealine ja kolmekooriline. Ühe pilli meisterdamiseks kulus tal umbes kolm kuud, seda talutööde kõrvalt. Teppo lõõtsad tunneb ära erilise kõlatämbri järgi.


Lisainfo:
Priidu Teppo
Võistumängimise peakorraldaja ja Teppo lõõtsatalu peremees
Tel: 513 5350