Moostes avatakse suitsusaunakombestikku tutvustav fotonäitus

Neljapäeval, 1. augustil kell 17 avatakse Mooste Veskiteatris Vana-Võromaa elavat suitsusaunakultuuri kajastav fotonäitus "Mõskmisõ luuminõ".

Fotonäituse autor on Võrumaa juurtega fotograaf Andres Treial, idee näituse koostamiseks tuli Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogult.

Näituse keskmes on suitsusaunatraditsioon kui elav vaimne kultuuripärand, tänapäeva inimese suhe saunapärandiga ja selle edasi andmine ning kestmine järeltulevate põlvede hulgas.

Seetõttu keskenduvadki aastatel 2018-2019 pildistatud fotod just suitsusaunakombestiku elujõulisusele Võrumaal tänasel päeval, kus saunakombestik on jätkuvalt väga oluline osa inimeste igapäevaelust.

Näitusel on eksponeeritud üle kahekümne foto erinevatest saunaga seotud situatsioonidest alates saunapuude langetamisest metsas kuni sauna mineku ja leili võtmiseni.

Fotograaf Andres Treiali sõnul oli näituse pildistamine väljakutse nii loominguliselt kui ka tehniliselt. "Pildistada tuli tehnilises mõttes ekstreemtingimustes. Saun oli ju köetud… Tõsi, nõrgemalt kui harilikult, et vastu peaksid nii modellid kui piltnik," kirjeldas Treial fotolavastuste tegemise tehnilisi tagamaid.

Näitusel eksponeeritud fotode hulgast leiab nii sügisesi kui ka talviseid pilte. "Samuti oli väljakutseks pildistada talvel jääauku hüppamist, sest arvestama pidi modellide tervisega ja hea kaadri saamiseks tuli tegutseda ülikiirelt", kommenteerib Treial talviste piltide tegemise raskust.

Näituse projektijuhi Kati Taali sõnul tegi lavastuste organiseerimise sageli keerukaks ilmastikutingimustega arvestamine: "Paljusid lavastusi, eriti talviseid ja välivõtteid, ei saanud väga pikalt ette kokku leppida, kuna kõik olenes, kas selleks päevaks tuleb sobiv ilm või mitte."

Fotonäitus kõneleb oma loo ka sellest, kuidas saunatamise tavad varieeruvad perekonniti. Igal saunaomanikul on välja kujunenud oma süsteem saunas käimiseks ja sauna kütmiseks, retsept lemmikvihtade tegemiseks ja lisaprotseduuride toimetamiseks saunas.

Fotonäitus "Mõskmisõ luuminõ" jääb Moostes avatuks kuni 15. augustini ning rändab seejärel uutesse näitusepaikadesse Võrumaal ja Põlvamaal. Järgmine peatus on 16.-18. augustil Karilatsis Ökofestivali ajal.

Lisainfo internetis: https://savvusann.ee/
FB sündmus: https://bit.ly/2YklzNL

Näituse avamine Moostes on osa Eesti Filharmoonia Kammerkoori muusikalavastuse "Suidsusannasümfoonia" etenduste päevadel toimuvatest suitsusaunapäevadest 1.-4. augustil.

Andres Treial on elukutseline fotograaf alates aastast 2000 ja teinud koostööd enamuse Eestis ilmuvate suuremate ajalehtede ja ajakirjadega, viimastel aastatel on ta keskendunud reklaamfotodele.

Näituse loomist rahastasid Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri Sihtkapital, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp, Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp, Rahvakultuuri Keskuse Vana Võrumaa pärimuskultuuri toetamise meede, Põlvamaa Omavalitsuste Liit ja Võrumaa Arenduskeskus.
 

Lisainfo:
Kati Taal
Näituse projektijuht
Tel: 5749 3451
E-post: kati.taal@rahvakultuur.ee