« Tagasi

Tõukerattakrossiga SALAMAA 2019 sai hooaja võistlussari lõpplahenduse

Möödunud laupäeval, 10.augustil kogunesid kodukamara parimad tõukerattasportlased Taevaskoja Salamaale, et maastikukrossis mõõtu võtta. Lõpulahenduse sai tänavune „Tõukan lõpuni" võistlussari. 

Salamaa puhkekeskuse parklast maalilistele loodusradadele startiv võistlus on asjaarmastajate seas sedavõrd populaarseks saanud, et ka põhjanaabrite parimad tõukajad ei pea paljuks pikka teekonda ette võtta ning eestlastele konkurentsi pakkuda.

Kuldmedalid jäeti koju
Kuigi Salamaal tuli starti äsja Euroopa meistrivõistlustelt medaleid noppinud soomlane Markku Levänen, näitas põhidistantsil kõige kiiremat aega viimasel kahel aastal samal võistlusel võimsalt esinenud Ole Musting, kel kõik Taevaskoja metsatukad, rajakäänud ja salakavalad puujuured kenasti pähe õpitud. Juba esimesel kilomeetril vahe sisse teinud Musting jätkas edumaa suurendamist kogu distantsi vältel ning edestas finišis Leväneni enam kui kahe ning kolmandana lõpetanud Veiko Eomoisi ligemale viie minutiga.

„Kodurajal startides on ikka kindel eesmärk võit koju jätta. Tõsiselt kahju on sellest, et Janar Fomatškin täna kaasa ei löönud, sest temaga on sel hooajal päris tõsised rebimised olnud. Sellest hoolimata tundsin pinget lõpuni, andsin endast maksimumi. Oma sõiduga jäin üldiselt rahule ning rada oli väga hea, kuigi eelmistel aastatel teistpidi sõites tundus see veidi kiirem," sõnas nii Salamaa etapi, kui kogu sarja võitnud Musting võistluse järel.

„Täna lihtsalt rohkemaks jaksu polnud. Valmistusin sel suvel peamiselt EMks, mis toimus vaid asfaltkattel, seega maastikul harjutamiseks väga mahti pole olnud," nentis Eomois.

Põhiklassis teise koha saavutanud Markku Levänen võttis meesseenioride seas kindla klassivõidu, talle järgnesid Markus Toom ja Mati Kiilu. Veteranidest näitas teravaimat minekut hiljuti koos Veiko Eomoisiga Euroopa meistrivõistlustel kaasa löönud Urmas Järg, kes edestas Enn Allikut ja Ain Reppot.  

Tõsiselt tihedaks kujunes rebimine naiste põhiklassi võidu nimel, kus pingelises lõpuspurdis oli kiirem kohaliku suusaklubi kasvandik Johanna Treier, kellele vaid nelja sekundikümnendikuga jäi alla hooaja üldvõitja Kristi Johanson. Üldarvestuse kolmandana ületas finišijoone sel hooajal tugevalt esile kerkinud Margit Avikson. Kõik poodiumile sõitnud naised kiitsid rada ja tunnustasid võistluse põnevaks teinud konkurente. Salamaa võistlusel üldarvestuses teiseks jäänud Kristi Johanson teenis „Tõukan lõpuni!" sarjas klassivõidu naisseenioride seas, talle järgnesid kogu hooaja vältel tugevat konkurentsi pakkunud Annika Aust ning Tiina Tiisler.
Naisveterane oli sedapuhku stardis kaks. Ave Saluoru ees noppis kindla võidu Vivika Peets.

„Nii rada kui ratas olid suurepärased. Pingutus oli väga raske, aga koduradadel on alati väga tore võistelda," võttis kiireim naine Treier võistluse kokku.

„Igati meeldiv, et Johanna konkurentsi pakkuma tuli ja rada oli tõesti väga hea" kiitis Johanson nii noort konkurenti, kui rada. Esimest korda Salamaal startinud Margit Aviksonile meeldisid tehnilised ja keerulised laskumised, mis tegid sõitmise äärmiselt huvitavaks.

Tublisti osavõtjaid ka matkasõidus
Kui põhidistantsil osalejad läbisid kaks 13kilomeetrist ringi, siis noorte- ja matkasõidule startinud said kuuma sauna ja sooja suppi nautima juba esimese tiiru lõpetamise järel.

Noortest oli Taevaskoja metsades kõige kergema-kiirema jalaga Vairo Eomois, kellele järgnesid Soome noorsportlane Iisakki Vierikko ning Mattias Kiilu. Tüdrukute arvestuses asetati kuldmedal kaela Riine Järgile.

Matkasõidu kiireim oli Markus Käo, kes edestas Mihkel Maspanovit ja Ken Peedimaad. Kolme mehe järel saabus finišisse ka kiireim naistrio, kus tavapäraselt pikkadel distantsidel sõitev Madli-Minna Junker edestas Marjaliis Kivisaart ja Tiina Kaske.

Rõõmsameelsed korraldajad 
Võistluste peakohtunik Aigar Nuuma oli võistluse lõppemise järel igati positiivses meeleolus, sest päev varem vihmasemat palet näidanud ilmataat kinkis Salamaa krossisõiduks taaskord kena suveilma. Päikesesära ja mõnus metsarada muutsid rõõmsaks kõigi rajalkäinute näod ning paljud neist andsid juba laupäeval lubaduse järgmiselgi suvel taas kohal olla.

„Olen väga-väga tänulik kõigile, kes starti tulid! Nägin täna palju uusi harrastajaid. Tundub, et tõukerattasport on lõpuks Eestis kanna kinnitanud. See teeb südame soojaks. Tore on seegi, et stardis näeb mitmeid erinevate spordialade esindajaid, nt suusatajad, pallimängijaid, oli mitmeid koerarakendspordiga tegelevaid inimesi.  Isiklikult jäin rahule nii hooajaga tervikuna, kui ka tänase võistlusega. Suurimad tänusõnad kõigile abistajatele ja sponsoritele! Eriline tänu Salamaa puhkekeskusele, kes meie Salamaal olemise-toimetamise  igal aastal mõnusalt koduseks teeb," võttis Aigar Nuuma nii Salamaa võistluse, kui kogu tõukerattahooaja kokku.

Tulemused - https://www.toukerattaliit.ee
Fotol (autor Aldis Toome) start Salamaa tõukerattakrossile.

Lisainfo:
Eesti Tõukerattaliit
Tel: 372 5116046
E-post: toukerattaliit@gmail.com