« Tagasi

Tervis kujuneb keskkonnas, kus inimene kasvab, elab, armastab, õpib ja vananeb

Möödunud kolmapäeval toimus Põlvas koolitus „Hea elukeskkond, kelle valikute küsimus?", mis oli suunatud kohaliku tasandi otsusetegijatele, arvamusliidritele, arendusnõunikele, tervisedendajatele, kultuuri-, noorsootöö jt valdkondade esindajatele väljaspool tervishoiusektorit.

Koolituse keskne teema oli, kuidas kohalikul tasandil erinevate valdkondade koostöös kujundada selline elukeskkond, mis toetab inimeste tervist ja heaolu ning suurendab elanike elukvaliteeti.

Terved inimesed on väärtuslik kapital, sest nad panustavad enam kohalikku arengusse. Nad on majanduslikult tootlikumad, ühiskondlikult aktiivsemad, kohanevad paremini muutustega, on iseseisvalt toimetulevad ning seetõttu väiksem koorem sotsiaal- ja tervishoiusüsteemile.

Tervist mõjutavad märkimisväärselt sotsiaalsed tegurid nagu haridus, sissetulek, töökoht, rahvus ja sugu. Töötav inimene hindab oma tervist heaks või väga heaks sagedamini kui mittetöötav.

Hea elukeskkonna kujundamisel on olulised paljud detailid. Euroopa riikides elab neljandik kuni kolmandik üle 65-aastastest inimestest üksi. Eestis on üksi elavate naiste osakaal üle poole ning üksildust on nimetatud 21. sajandi epideemiaks. Üksildus põhjustab adrenaliinitaseme tõusu, hävitab immuunsust, tekitab stressi ning seda seostatakse varasema surmaga. Sestap on oluline linnaruumi planeerimisel soodustada inimeste vahelist suhtlust: pingid, jalakäijate alad ja avarad valguseküllased, päikesepaistelised väljakud on siin omal kohal.

Koolitusel toodi näide vanadekodust Hollandis, kus tudengid said tasuta ööbida ning selleks oli neil ülesanne veeta eakatega aega, õpetada neile arvutit jne.

Kelle mure siis on elanike heaolu ja tervis? Tervise Arengu Instituut väidab, et tervis on nurjatu probleem, mis poeb salamahti igasse valdkonda.

Kas me jälgime, et lapsed, kes veedavad koolis palju aega, saavad seal piisavalt liikuda ja tervislikult toituda. Kas kool on lapsele turvaline koht nii vaimses kui füüsilises mõttes? Kas kommunaalamet jälgib, et tänavad oleksid valgustatud ja mittelibedad, kas piiratud toimetulekuvõimega inimestele on mõeldud, kuidas nemad liiguvad, kas ohutus on tagatud. Kas transpordikorraldus soosib aktiivset eluviisi erinevatele elanike gruppidele sh hajaasustuse piirkonnas jne.

Tervis on täieliku füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte ainult haiguse puudumine (Maailma Terviseorganisatsioon 1948) ning seda kajastavad ka allolevad valdkonnad.

Koolituse viisid läbi Triinu Tikas (Tervise Arengu Instituudi koolituskeskuse juht) ja Margus Timmo (Setomaa Valdade Liidu esimees).

Kelle mure siis on elanike heaolu ja tervis?


Lisateave:
Irena Viitamees
Ennetustööspetsialist
Põlvamaa Arenduskeskus
Tel: 5568 6111
E-post: irena.viitamees@polvamaa.ee