« Tagasi

Suitsusauna teemaline fotonäitus on jõudnud Ökofestivali puhul Karilatsi Vabaõhumuuseumisse

12. augustist saab Karilatsi Vabaõhumuuseumis (endise nimega Põlva Talurahvamuuseum) vaadata Vana-Võromaa elavat suitsusaunakultuuri kajastavat rändfotonäitust „Mõskmisõ luuminõ". Näitus jääb Karilatsi rahvamajas avatuks kogu Ökofestivali nädala jooksul.

Fotonäituse autor on Võrumaa juurtega fotograaf Andres Treial, idee näituse koostamiseks tuli Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogult.

Näituse keskmes on suitsusauna traditsioon kui elav vaimne kultuuripärand ja tänapäeva inimese suhe saunapärandiga. Aastatel 2018-2019 pildistatud fotod keskenduvadki just suitsusaunakombestiku elujõulisusele Võrumaal tänasel päeval, kus saunakombestik on jätkuvalt väga oluline osa inimeste igapäevaelust.

Näitusel on eksponeeritud üle kahekümne foto erinevatest saunaga seotud situatsioonidest alates saunapuude langetamisest metsas kuni sauna mineku ja leili võtmiseni.

Näitusel eksponeeritud fotode hulgast leiab nii sügisesi kui ka talviseid pilte. "Samuti oli väljakutseks pildistada talvel jääauku hüppamist, sest arvestama pidi modellide tervisega ja hea kaadri saamiseks tuli tegutseda ülikiirelt," kommenteerib Treial talviste piltide tegemise raskust.

Fotonäitus „Mõskmisõ luuminõ" jääb Karilatsis avatuks kuni 22. augustini ning rändab seejärel Seto talumuuseumisse Värskas.

Lisainfo Internetis: https://savvusann.ee/
FB sündmus: https://bit.ly/2YklzNL

Näituse loomist rahastasid Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri Sihtkapital, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp, Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp, Rahvakultuuri Keskuse Vana Võrumaa pärimuskultuuri toetamise meede, Põlvamaa Omavalitsuste Liit ja Võrumaa Arenduskeskus.

Andres Treial on elukutseline fotograaf alates aastast 2000 ja teinud koostööd enamuse Eestis ilmuvate suuremate ajalehtede ja ajakirjadega, viimastel aastatel on ta keskendunud reklaamfotodele.

Infot Ökofestivali kohta leiab festivali kodulehelt www.ecofest.ee ja Facebooki lehelt „Ökofestival Põlvamaal".

Foto (Kati Taal): näituse autor Andres Treial koos modelliga


Lisateave:
Kati Taal
Näituse projektijuht
Tel: 5749 3451
E-post: kati.taal@rahvakultuur.ee