« Tagasi

Põlvamaa potentsiaal Airbnb´s on veel avastamata

Piirkonnas on sel suvel mitmeid suurüritusi ja osad neist toimuvad ühel ja samal nädalavahetusel, mil voodikohtasid külastajatele tõenäoliselt napib. Airbnb võib olla üks lahendustest selle probleemi leevendamiseks. 21. mail toimus Põlvas SA Põlvamaa Arenduskeskuse, Smartbnb ning Maksu- ja Tolliameti koostöös huvilistele Airbnb infopäev.

Marii Ojastu, Smartbnb konsultant:

Airbnb (www.airbnb.com) on jagamismajandusplatvorm, mis hõlmab majutuse pakkujaid üle maailma. Selleks, et Airbnb's oma kinnisvara rentida ei pea olema ettevõtja. Platvorm annab võimaluse kõikidel soovijatel oma vaba tuba või näiteks suvekodu välja üürida.

Airbnb majutuskohtadele on võrreldes tavapäraste majutuskohtadega leebemad reeglid. Miinimum nõueteks on voodipesu, käteräti, padja, seebi, tualettpaberi ja suitsuanduri olemasolu. See tähendab, et platvormile on oodatud ka alternatiivsed majutuse liigid, nagu näiteks metsamajakesed või parvsaunad. Loovad lahendused on  külastajate seas tihtipeale populaarsemad standardmajutusest.

Majutusettevõtjatele on Airbnb lisavõimalus oma majutusasutust külastajatele leitavaks teha ja reklaamida. Maailmas on üle 150 miljoni Airbnb kasutaja ning igal ööl ööbib Airbnb'des üle 2 miljoni ööbija. Paljude väliskülastajate jaoks on Airbnb peamine platvorm, mille kaudu majutusvõimalusi otsitakse ja broneeritakse.

Eestis kogub Airbnb üha rohkem populaarsust. 2018. aastal broneeriti Eestis airbnb.com kaudu majutust 377 421 ööks. Võrreldes 2017. aastaga kasvas broneeritud ööde hulk 37%*. Põlvamaa potentsiaal Airbnb platvormil on veel suurel määral avastamata ning alanud suvi on suurepärane aeg Põlvamaal Airbnb'ga alustamiseks.

*Allikas: Esmakordsed Airbnb andmed Eesti turismiturul: https://www.puhkaeestis.ee/et/airbnb

 

Evelin Muttik, Maksu- ja Tolliameti Maksuauditi üksuse juht:

Airbnb kaudu majutusteenuse osutamisel saab füüsilisest isikust teenusepakkuja anda Airbnb keskkonnas nõusoleku osutatud teenuste maksuandmete automaatseks edastamiseks Maksu- ja Tolliametile. See on lihtne viis, kuidas oma maksuasjad korras hoida.

Majutusteenuse osutamisega saadud lisasissetulek mõjutab ka inimese maksuvaba tulu arvestust. Seega tuleks hinnata lisasissetuleku suurust ning juhul, kui inimese prognoositav kogutulu aastas ületab 14 400 eurot, tasub maksuvaba tulu suurus üle vaadata ja vajadusel tööandja juures avaldusega korrigeerida. Kui seda ei tehta, võib järgmise tuludeklaratsiooni esitamisel selguda, et tulumaksu on vaja juurde maksta.

Üheks lihtsaks võimaluseks mikroettevõtluses enda maksuasjad korras hoida, on kasutada 2019. aasta alguses käivitunud ettevõtluskontot. Ettevõtluskontot kasutades ei pea muretsema raamatupidamise aruannete, igakuiste maksudeklaratsioonide ega maksude tasumise pärast – kõik toimub automaatselt. Piisava mahu korral tekib ettevõtluskonto kasutajal ka õigus ravikindlustusele. Sinna kantud summad kajastuvad inimese eeltäidetud tuludeklaratsioonil. Ettevõtluskontot kasutades tuleb meeles pidada aga seda, et ettevõtlusega seotud kulusid maha arvestada ei ole võimalik. Ettevõtluskonto kohta saab pikemalt lugeda pikemalt siit

Kui majutusteenust pakub ettevõtja, tasub mõelda sellele, et majutusteenuse osutamisega seotud töötajad (nt koristaja) oleksid töötamise registris õigeaegselt registreeritud ning kõik töötamisega seotud väljamaksed oleksid deklareeritud ning nendelt maksud tasutud.

Põlvas toimunud Airbnb infopäeva toimumist rahastati Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest "Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks".

Vaata lisaks infopäeva materjale.

 

Lisainfo:
Kristi Kahu
Turismiarendusjuht
Põlvamaa Arenduskeskus
Kesk 20, Põlva
Tel: 5554 3907
E-post: 
kristi.kahu@polvamaa.ee