« Tagasi

Põlvamaal toimuv hõimupäev tutvustab Eestis elavaid soome-ugrilasi

Enam kui tosin aastat järjest on Fenno-Ugria eestvedamisel tähistatud Hõimupäevi ka Põlva maakonnas. Sel aastal tutvustavad sugulasrahvaste kultuuri ja kombeid piiritaguste külaliste asemel Eestis elavad soome-ugri kollektiivid.

14. oktoobril annavad Põlva maakonna kahes koolis (Kanepi ja Räpina gümnaasiumis) külalistunde soome-ugri liikumise nooremat põlvkonda esindava, Fenno-Ugria noorteühendusest välja kasvanud MTÜ Hõimulõime noored. Vanematele klassidele mõeldud kohtumisel räägitakse hõimupäevadest ja soome-ugri rahvastest, õpitakse soome-ugri keelseid sõnu, tutvustatakse rahvariideid ja tutvutakse erinevate videote kaudu ka soome-ugri pärimus- ja popkultuuriga.

Sama päeva õhtul kell 19 on kõik huvilised oodatud Põlva Kultuuri- ja Huvikeskusesse juba traditsiooniks saanud hõimupäevade kontserdile. Kohalike setode eestvedamisel toimuva kontserdi peaesinejaks on Tartus tegutsev udmurdi ansambel Jumšan Gur, kes tutvustab peamiselt Lõuna-Udmurtiast pärit ehedaid rahvatantse ja laulumänge ning ka rahvamuusikat.

Jumšan Gur ehk Peoviis on Tartus õppivate ja elavate udmurtide poolt 2006. aastal loodud folklooriansambel, kuigi koos laulmas ja tantsimas on käidud juba 1996. aastast alates. Ansambli koosseis on tegutsemisaja jooksul pidevalt muutunud, kuna see koosneb peamiselt tudengitest. Samas on ansamblis ka staažikamaid osalejaid, kes on Tartus tegelenud udmurdi rahvakultuuriga ligi 20 aastat.

Lisaks udmurtidele esinevad kontserdil ka Põlva Seto Seltsi leelokoorid Madara ja Velo´, kes tutvustavad seto mitmehäälset laulutraditsiooni. Kontserdi teises osas on võimalus oma paarilisega koos tantsida pärimustantsu Mooste Rahvamuusikakooli pilliklubi järgi.

14. oktoobril kell 19 Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses toimuv kontsert on tasuta, korraldab Põlva Seto Selts koostöös Eesti rahvakultuuri Keskuse ja Fenno-Ugria asutusega.
Hõimupäeva toimumist rahastab Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp.

Oktoobri kolmas laupäev on Eestis kuulutatud hõimupäevaks ning sellele eelneval nädalal toimuvad Fenno-Ugria asutuse eestvedamisel traditsioonilised Hõimupäevade sündmused üle-Eesti.

Sündmus FB-s: https://fb.me/e/3xdYIf1bL


Lisateave:
Kati Taal
Põlvamaa rahvakultuurispetsialist
Hõimupäevade koordinaator Põlva maakonnas
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Tel: 5749 3451
E-post: katitaal@gmail.com