Maanteemuuseum ootab lugusid ja fotosid Eesti autokultuuri ühest olulisimast automargist Lada

Eesti Maanteemuuseum tähistab 25. juulil oma sünnipäeval ka 50 aasta möödumist VAZ 2101 Žiguli ehk Lada ja rahvakeeli Kopika seeriatootmise algusest.

Selleks puhuks valmib nostalgiline näitus, mille tarbeks ootab muuseum fotosid ja lugusid mälestustest, sündmustest ja sõitudest, mis Ladaga seoses meenuvad.

1970. aastal alustas Volga autotehas Žigulide tootmist. Auto sai nime lähikonnas asuvate Žiguli mägede järgi. Kui masinaid hakati eksportima, nimetati automark ümber Ladaks, kuna seda nime oli välismaalastel kergem hääldada. Selle aasta kevadel täitus esimeste Ladade tootmisest 50 aastat.

"Rahvaauto tiitli on Lada auga välja teeninud, olles veel 15 aastat tagasi ARK-is arvel kui kõige populaarsem sõiduauto," täpsustas automargi olulisust muuseumi teadur-kuraator Annika Kupits. Tänaseks on autost saanud pärl autohuviliste kogudes, kus auto igale detailile pööratakse suurt tähelepanu ning taastamis- ja remonttöid tehakse erilise hoole ja armastusega.

Näitusele on oodatud nii aastakümnete tagused lood auto ostmisest ja üheskoos läbitud kilomeetritest kui ka tänapäevased kogemused väärika masina taastamisest ja hobiautondusest. Ühtmoodi oluline on nii põnev foto, mõnelauseline kirjeldus autoga seotud emotsioonist kui pikem mälestuslugu. Väärtuslikud on nii erilised kui ka tavalised lood.

Saadetud fotodest ja lugudest valmib näitus, mida saab näha muuseumi sünnipäeval, 25. juulil. Tulevikus kasutatakse kogutud materjale eesti autokultuuri uurimisel ja vahendamisel.

Maanteemuuseum ootab lugusid ja fotosid e-postil annika.kupits@mnt.ee hiljemalt 13. juuliks.


Lisateave:
Annika Kupits
Teadur-kuraator
Eesti Maanteemuuseum
Tel: 5981 4501
E-post: annika.kupits@mnt.ee