Üks päev taluperena

Elamuspäev Karilatsi Vabaõhumuuseumis Põlvamaal 2. ja 23. juulil ning 13. augustil viib osaleja elama ja toimetama 20. sajandi alguse tallu. Sukeldume koos pererahvaga igapäevaaskeldustesse.

Perenaise ja tüdrukute juhendamisel teeme naiste töid ning peremehe juhendamisel meeste töid. Lapsed saavad samuti abiks olla, sest eks tööde õppimine käis ju vanemate inimeste kõrval harjutades ja proovides, neid jälgides.

Päeva kestel võtame ka pruukosti ning toimetusterohke päeva lõpetame mängides. Elamuspäevale ootame lastega peresid, aga ka huvilisi sõpruskondi. Päevast osasaamiseks tuleb registreeruda ja täpsema info saab telefonil 521 0671 (Reet Roop) või kirjutage aadressil reet.roop@wi.ee.

Elamuspäev Karilatsis on omamoodi ajarännak sajanaditagusesse eesti pereellu, kus tallu külla tulnuile pakutakse loomulikult kehakinnitust ja meelelahutust, aga kibedal tööajal pistetakse külalistele ikkagi ka reha ja vikat kätte või lastakse lambavilla pesta. Koos pererahvaga liigume ka küla peal ringi, käime vallamajas ja magasiaidas. Lapsed käivad koolis lugemist harjutamas ja põikame ka läbi veski juurest.

Hommikul kell 10 algava elamuspäeva jooksul, kokku viis tundi, saab ajas rändaja tutvuda terve vabaõhumuuseumiga, osaleb mitmetes tegevustes ning saab ettekujutuse sajanditagusest elu-olust talus. Kas selline elukorraldus tänapäeva inimesele ka meelt- ja kontimööda on, saab küllatulnule loodetavasti selgemaks, kui tavapäraselt muuseumihoonetes ringi vaadates.

Elamuspäeva hind on lapsele ja noorele on 14 eurot, täiskasvanutele 18 eurot. Hinnast 6 eurot moodustab lõunasöök, mille on valmistanud Põlva hotelli "Pesa" restoran. Söök on loomulikult talupärane: mulgipuder, keefir ning külaliste puhul on laual ka maius - plaadikook.

Et päevast kujuneks tõeline ajarännak, võiks selga panna vanapärased, kuid mugavad ja ilmastikule vastavad rõivad ning nutivahendi 5 tunniks ära unustada. Sobivate riiete puudumine ei ole siiski takistuseks osalemisel. Elamuspäeva talupere kujuneb registreerunud inimestest ja ennast kirja panna võivad ka üksikud elamuseotsijad. Muuseum kinnitab omalt poolt, et üle jõu käivaid ülesandeid ei jagata, kuid avatud ja rõõmus meel on kindlalt soositud.

Päevakava, mis võib muutuda sõltuvalt pererahva otsustest ja ilmast:

10.00 Kogunemine, sisseelamine

10.15 Asume talutoimetusi tegema: talus on vaja vett kanda, rohtu niita, peenraid kasta, tekke kloppida, pesu ja villa pesta, rehapulki vesta, vilja jahvatada, lina ropsida ja harjata, puid saagida, leivataigent sõtkuda ja oi-kui-palju-töid-veel.

12.00 Sööme lõunat ja laseme leiba luusse

12.30 Läheme koolimajja vahekooli lugemistundi, koolist saadud paberiga läheme vallamajja tunnistuse järele, ühtlasi viime vaestemajja külakosti, tagasiteel käime läbi magasiaidast ja mõõdame kotikese vilja laenuks. Läheme veskile. Teel põikame sauna juurest läbi. Veskis kuulame veskijuttu.

14.00 Lõpetame päeva meisterdamise, käsitöö ja mängudega.

15.00 Lahkumine

Elamuspäevast osasaamiseks on kindlalt vajalik eelregistreerimine telefonil 521 0671 - Reet Roop või kirjutades aadressil reet.roop@wi.ee. Registreerimine lõppeb kolm päeva enne laagripäeva toimumist, vastavalt 29. juunil, 20. juulil, 10. augustil. Kui osavõtusoovist teatab väga vähe inimesi, soovitame osaleda järgmisel korral, sest üks õige talupere oli ju ikka vähemalt kümneliikmeline!