« Tagasi

Liigtarbimise tagajärgi peegeldav näitus Eesti Maanteemuuseumis

Projekt WasteArt kutsub rahvusvahelisele kaasaegse kunsti näitusele "MITTE silmist, MITTE meelest". Alates 20. juunist ootab näitus külastajaid Varbusel, Eesti Maanteemuuseumis. Näitus, mille keskmes on liigtarbimise tagajärjed, kutsub üles vaatama prügile kui meie tuleviku ressursile.

Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu asjaolule, et prügi ei kao Maalt kuhugi, selle asemel näeme prügi hulga ülikiiret juurdekasvu. Olukorra kontrolli alla saamiseks peame jõudma arusaamisele, et prügi ei ole midagi, mille saame silma alt ära sokutada, prügi on inimkultuuri osa. (Prügi)kultuur on süsteemne, hõlmates erinevaid tasandeid: üksikisikut, organisatsioone, tootjaid, valitsust, riiki.

Seitsmeteistkümnel rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikul üheksast riigist, paluti luua teosed, mis vaagiksid prügiprobleemi erinevaid tahke ja kasutaksid jäätmejaamast "Daibe" ning kohalikelt kogukondadelt pärinevaid materjale. Tulemus on sama mitmenäoline kui autorkond. Teemad, millel teosed sõna võtavad, ulatuvad viimsepäeva nägemustest, kodanikuallumatuse ning metafüüsiliste
mõtisklusteni, kuid ka dokumentaalsete kaadrite ning praktilise lahenduste otsimiseni.

Osalevad kunstnikud: Varvara & Mar (EE), Jacob Kirkegaard (DK), Marta Moorats (EE), Kiwa (EE), Ansis Starks (LV), André Avelãs (NL/PT), "The Laboratory of Microclimates" Annechien Meier & Gert-Jan Gerlach (NL), Johanna Lohrengel (DE) & Gatis Kreicbergs (LV), Ieva Krūmiņa (LV), Geraldine Juárez (SE/MX), Justin Tyler Tate (CA), Willem Boel (BE), Timo Toots (EE), Elena Redaelli (NO/IT).

Näitus on osa kaheksast Läti ja Eesti päritolu koostööpartnerit hõlmavast piiriülesest projektist WasteArt, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu vajadusele vähendada ühiskonnas toodetava prügi hulka. Näitus Eesti Maanteemuuseumis on avatud 30. augustini 2020, misjärel liigub näitus Läti Vabariiki.

Näitust "MITTE silmist, MITTE meelest" saab vaadata tasuta Eesti Maanteemuuseumi lahtioleku aegadel teisipäevast pühapäevani k 11 - 19.

Projekti viib ellu Keskkonna Lahenduste Instituut koostöös MoKSi ja Rucka kunstiresidentuuridega, Võru valla ja Vidzeme planeerimisregiooni, SIA ZAAO, Põlva valla ja Tipu Looduskooliga. Näituse "MITTE silmist, MITTE meelest" koordinaator Eestis on MoKS (Mooste KülalisStuudio MTÜ). 

Näitus on osa projektist "Jäätmete taaskasutus läbi kunsti ja käsitöö" (WasteArt), mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond INTERREG V-A Eesti-Läti piiriülese koostöö programmi kaudu ja kaasfinantseerivad  projekti partnerid. Materjalidega varustasid näitust jäätmejaam "Daibe", Swedbank Eesti ning kohalikud kogukonnad Eestis ja Lätis.

Foto (Evelyn Grzinich): Kunst tikub Maantemuuseumi uksest sisse. Abilised tõstavad Kiwa taiest "Torn", mis valmistatud vanadest panga koodikaartidest.


Lisateave:
Evelyn Grzinich
MoKS
Kaasorganisaator
Tel: 513 8599
E-post: moks@moks.ee