« Tagasi

Ettevõtluspäeval õppisid koolinoored start-up'e looma

3. oktoobril toimus Sangaste Ringtalli külastuskeskuses Kagu-Eesti noorte ettevõtluspäev "Esimene samm sinu unistuseni". Ettevõtlusnädala esimese ürituse raames õppisid Põlvamaa ja Võrumaa gümnaasiumi õpilased looma start-up'e.

Peale lühikest majandusteooriaga tutvumist pidid noored leidma idufirmale elujõulise äriidee. Juhendajate abiga tuli algajatel ettevõtjatel välja mõelda kolme etteantud valdkonna hulgast innovaatiline idee ning seejärel sellest äriplaan luua. Tingimuseks oli, et äriplaan peab lahendama kaasaja inimeste mingisugused konkreetsed vajadused. Ettevõtjale omaselt tuli noortel mõelda kuidas oma toode või teenus kliendini viia ja kuidas start-up kasumisse töötada. Tunniajase ettevalmistuse järel pidid meeskonnad kahe minuti jooksul tutvustama auditooriumile kokkuvõtvalt oma ideed. Mängulise tegevuse kaudu õppisid gümnaasiumi õpilased esitama oma äriplaani täpselt nii, nagu start-up'ide loojad investoritele äriplaani esitavad.

Ettevõtluspäeval viisid läbi Martin Goroško, Kadri Tammai, Heleri Holm ja Brait Pilvik SA Tallinna Teaduspargist Tehnopol.

"Eesti on parim paik start-up'i loomiseks, sest meil on selle jaoks väga hea majanduskeskkond. Mulle tundub, et inimesed Eestis mõtlevad selliselt, et nad sobivad start-up'e looma. Asjata ei ole tekkinud olukord, et rahvastiku arvu võrreldes edukate start-up'ide arvuga, on Eesti maailmas kolmandal kohal. Seega julgustan noori oma ideid proovile panema ja mitte kartma ebaõnnestuda. Teatavasti teevad investorid koostööd kõige meelsamini just nende meeskondadega, kes ei ole äriidee katsetamise nö esimesel ringil. See on mõtteviisi küsimus. Lihtsalt tuleb julgeda proovida ja samas julgeda ka ebaõnnestuda," innustas Teaduspargi Tehnopol turundus- ja kommunikatsioonijuht Kadri Tammai.

"Start-up'i asutamine on seotud suure riskiga ning just seetõttu julgevad panustada sellesse ettevõtlusvormi oma tööd ning energiat just noored. Tavaliselt peale ülikooli lõpetamist, kui haridus on omandatud ja omatakse palju sõprussuhteid ning ollakse kursis nii maailmas toimuvaga kui ka valitsevate trendidega, siis ollakse valmis riskima start-up'i loomisega. Kindlasti on Eesti start-up'ide edulood märgilise tähendusega, sest need julgustavad ja on noortele eeskujuks, et meie väikses Eestis on võimalik suuri asju korda saata. Oluline on ka mõista, et start-up'ide puhul ei ole oluline geograafiline asukoht; ei tohiks arvata, et selliseid äriplaane on võimalik teostada vaid Tallinnas. Kuna Eesti on nii väike, siis ei ole väga vahet kus pihta hakata. Samas start-up'ide kogukond on kokkuhoidev ja seetõttu noortel ettevõtlusega alustajatel on kasulik alati tulla ja nõu küsida," tõdes Teaduspargi Tehnopol Startup Inkubaatori juht Martin Goroško.

Ettevõtluspäeva korraldasid Põlvamaa Arenduskeskus, Võrumaa Arenduskeskus, Valgamaa Arenguagentuur koos SA Tallinna Teaduspargiga Tehnopol.

Vaata galeriid ja kuula intervjuusid: https://tinyurl.com/y53xl37u

Foto (Leevi Lillemäe): Kagu-Eesti noorte ettevõtluspäev Sangastes

 

Lisateave:
Leevi Lillemäe
Avalike suhete spetsialist
Põlvamaa Arenduskeskus
Tel: 5887 6870
E-post: leevi.lillemae@polvamaa.ee