« Tagasi

Põlva leelokoor Madara’ võib saada viiepeale oma „kulbi”

Põlva Seto Seltsi leelokoor Madara' on esitatud „Etnokulp 2019" eheda pärimusmuusika kategooria nominendiks. 4. oktoobril jagab Eesti Pärimusmuusika Keskus koostöös Raadio 2 ja ETV2-ga Viljandis Pärimusmuusika Lõikuspeol Etnokulpe, mille võitjad selguvad rahvahääletusel.

2019. aasta suvel ilmunud Madara' heliketas 18 seto leeloga on ära märgitud Eesti Pärimusmuusika Keskuse žürii poolt. Žüriisse kuulunud muusikud, muusika- ja kultuuriajakirjanikud ning Eesti Pärimusmuusika Keskuse esindajad tunnustasid Madara' leelokoori: "Traditsiooniline ja elust enesest. Mis saab veel olla ehedam!" Viis aastat kokku laulnud Madara' leelokoori naised Kati Taal, Ingrid Ristimäe, Anne Prangel, Merle Põlluveer ja Svetlana Roht kinnitavad, et just seto kultuur on see, mis ei jäta Madara' liikmeid ükskõikseks. Kuna naistel puudub seto elukeskkond, nopitakse teadmisi-oskusi seto inimestelt ja põimitakse need leelo ja olemise sisse. Madara' repertuaar on üsna mitmekülgne, kus on oma koha leidnud töö-, tavandi- ja peolaulud. Erilist väljakutset pakuvad vana helireaga ebatraditsiooniliselt kõlavad leelod. Setode lauluemade leelosid lauldes õpivad Madara'd seto keelt kui võõrkeelt. Ajapikku on naised saanud julgust ka ise laule teha.

Viie tegevusaasta jooksul on Madara' musikaalsed looduslapsed laulnud end Saranskis grand prix vääriliseks, saanud Seto kuningriigis kuninga koori tiitli. Madara' on leelotanud folkloorifestivalidel Mordvas, V. Novgorodis, Saksamaal Bautzenis, Narvas ja paljudel pärimus- ja setode kirmastel. Madara' naiste missiooniks on jätkata kodukandist pärit rahvaluulekoguja ja keeleteadlase Jakob Hurda suurepärast teekonda esivanemate leelohälli juurde.

Madara leelokoori Youtube videod:

https://www.youtube.com/watch?v=T8bEzg3oR_I

https://www.youtube.com/watch?v=DZQIlyDxwZE

Leelokoori saab kuulata Soundcloudis:

https://soundcloud.com/madaraleelokoor/sets/madara-ii-plaat

Facebookis on võimalik jälgida:
https://www.facebook.com/Madaraleelokoor/videos/1865115120176789/

Foto: Andres Treial

Lisateave:
Kati Taal
Madara' leelokoori liige
Tel: 799 8943 / 5802 2858
E-post: kati.taal@rahvakultuur.ee