« Tagasi

Põlvamaa raamatukoguhoidjad külastasid eriilmelisi Soome raamatukogusid

30. ja 31. augustil külastasid Põlvamaa raamatukoguhoidjad raamatukogusid Helsingis, Espoos, Sipoos ja Porvoos. Reisiprogramm oli tihe - kahe päeva jooksul tutvuti kuue raamatukoguga.

Helsingi linnaraamatukogu harukogu Oodi on avatud olnud vaid veidi rohkem kui kolmveerand aastat, kuid juba saavutanud maailmakuulsuse. Tegemist on võimsa vabaajakeskusega südalinnas Eduskunna, Kiasma jt tähtsate asutuste läheduses.

Helsingi ülikooli raamatukogu peahoone Kaisa-talo avati seitse aastat tagasi. Seegi maja on avatud kõigile huvilistele. Siin on nii kohti eraldumiseks (individuaal- ja rühmatööruumid) kui ka võimalus ühiselt köögis kohvi rüübata. Sellegi hoone arhitektuuriline lahendus on suursugune.

Südalinnas asub ka Töölö raamatukogu, mis aga väga hästi loodusesse sobitub. Raamatukogu juht Anne Ala-Honkola tegi põlvamaalastele väga heas eesti keeles slaidiesitluse, milles tutvustas ka Helsingi linnaraamatukogu süsteemi (37 harukogu) ja uut Soome rahvaraamatukogu seadust. Raamatukogu renoveeriti aastatel 2014-2016 ja näeb suurepärane välja. Väga tore on näiteks väike amfiteater kontsertide ja etenduste tarvis. Raamatukogu rühmatoad kannavad vaimukaid nimesid (näiteks Tool ja Kiik). Töölauad on ergonoomilised. Hea koostöö on raamatukogul Töölö kiriku ja sotsiaalmajaga. Raamatukogus korraldatakse väga palju üritusi. Vahva idee on kaisuloomade (pehmed mänguasjad) öömaja. Sealjuures on lastel võimalik kodus sotsiaalmeedia vahendusel jälgida, mis raamatukogus toimub, näiteks loeb raamatukoguhoidja raamatut ette.

Iso Omena (Suure Õuna) raamatukogu Espoos samanimelises ülisuures kaubanduskeskuses andis palju mõtlemisainet. Uudne asukoht on toonud raamatukokku palju noori inimesi, kellega seal ka tõsiselt tegeldakse, iseenesestmõistetavalt ka Espoosse elama asunud muulastega. Töökojas saavad noored põnevaid asju printida (näiteks T-särke piltidega kaunistada, mis parasjagu käsil oligi), raamatukogus saab mitmesuguseid mänge mängida, lihtsalt televiisorist filme vaadata jne. Seal on ka väike saaliosa koos valguspargiga. Raamatukogu lõimub teiste majas pakutavate teenustega. Nii asub lasteala arstikabinettide läheduses.

Nikkiläs asuv Sipoo raamatukogu on äsja läbinud uuenduskuuri (raamatukogu on majas juba 1980ndate algusest) ja mõjub lausa vaimustavalt. Majas on suur saal (ka filminäitamiseks), kohvik, vallavalitsuse infotuba, armas muinasjututuba jne.

Porvoo raamatukogu on üks nendest Soome raamatukogudest, mis oma piirkonna raamatukogude eest riigi ees vastutab. Seegi raamatukogu on omanäoline ja huvitav. Pidevalt lisandub midagi uut, näiteks saabus möödunud nädalal raamatukokku värvilise kastiga jalgratas, millega on hea ka väljaspool raamatukogu raamatuid laenutamas käia. Lugemissaal asub kohviku vahetuses läheduses ja nii saab kaks tegevust ühitada - sirvida ajalehti-ajakirju ja kohvi nautida.

Reisi lõpetas väike ringkäik imeilusas Porvoo vanalinnas.

Külaskäigul põhjanaabrite juurde olid teejuhtideks Tiia Vaht, Tiiu Grönqvist, Mikko Savikko, Tuija Korhonen, Saija Savolainen, Oili Sivula, Anni Kääriäinen, Lea Kuusirati, Malin Hollmén jt.

Õppereisi põhikorraldaja oli Põlva keskraamatukogu, abistasid Helis Kasearu (Tensi-Reisid AS), Järvi Lipasti (Tuglase selts) ja Annely Eesmaa (Põlva vallavalitsus).

Väga tubli tõlkija oli Mall Kõpp (Vastse-Kuuste raamatukogu).

Aineliselt toetasid õppereisi Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp.

Reisilt said osalejad kaasa kuhjaga emotsioone ja hulga uusi ideid (raamatukogu sisustamiseks, ürituste korraldamiseks jne).

Fotol Sipoo raamatukogu sisevaade
 

Lisateave:
Külli Ots
pearaamatukoguhoidja
Põlva Keskraamatukogu
Tel: 799 4823
E-post: kylli@raamat.polva.ee