“Üksi pole keegi”

Räpina vallas kulmineerus laulu- ja tantsupeo tule teekond valla laulu- ja tantsupeoga. Pidu sai alguse Laulupeo salus, mis rajati 50 aastat tagasi. Salus mängis puhkpill, oma meenutusi seoses laulu- ja tantsupeoga jagasid väärikas eas tuntud Räpina inimesed, kes mänginud orkestris, laulnud kooris või tantsinud mõnes rahvatantsurühmas. Laulupeo tule hoidmine selleks ajaks usaldati koori dirigendi Elli Käbina kätte. Lõpuks istutati sündmuse mälestuseks üheskoos tammepuu. Laulupeo salu sai oma 50 aasta juubeli puhul ka ühe kivi võrra rikkamaks, täpsemalt EV100 kivi poolest.

Laulupeo tuli, vallavanem, orkester ja teised salus viibinud inimesed liikusid edasi Räpina tuletõrjeühingu väljakule, kus ees ootasid juba mitmed tantsukollektiivid. Tantsijaid oli nii palju, et ei tahtnud platsile hästi äragi mahtuda. Esmalt tantsitigi kõikide rühmadega koos Tuljakut. Meeleolu oli pidulik. Ilm oli samuti ilus ja tantsijad nautisid esinemist. Rõõm oli sellest, et publikutki oli hulganisti. Tantsude vahele sai kuulata väärikas eas kunagiste tantsijate pajatusi. Esimesena rääkiski oma meenutusi  kunagine kuulus rahvatantsujuhendaja Tooni Kütt. Teised vahekõnelejad olid Elvi Nael, Maido Saar, Anu Nael ja Evi Tamm. 

Tantsupeol ütles oma tervitussõnad ning soovis osalenutele ja külalistele häid saabuvaid pühi vallavanem Enel Liin. Tantsupeo lõpetuseks moodustasid rahatantsurühmad Võhandu tänavale tantsijatest tähed, mis omakorda moodustas XXVII laulupeo ja XX tantsupeo juhtmõtte "Minu arm".

Nüüd võis alata laulupidu Räpina Miikaeli kirikus. Väike ja andekas Arhanna Sandra Arbma avas kontserdi Piret Laikre, Marek Sadama lauluga "Palvesse seon käed". Tema juhendaja on Margot Suur. Järgnesid Räpina ÜG mudilas- ja lastekoorid, seejärel esines kiriku enda koor. Lisaks Räpinas tegutsevatele kooridele olid Räpina laulupeole "Üksi pole keegi" sõitnud külla esinejad Põlvast ja Tartust. Tartu Akadeemiline Meeskoor laulis esimese laulu koos Räpina ÜG poistekooriga. Oli uhke tunne vaadata meie oma koolipoisse akadeemilise meeskooriga koos laulmas. Poistel oli nähtavasti sama uhke tunne. Pärast Tartu Akadeemilist Meeskoori tuli lavale Põlva Muusikakooli vokaalansambel Blue-S ning nendega liitus lõpuks Alen Veziko, lauldes koos Tõnis Mägi ja Villu Kangru laulu "Püha Elmo tuled". Seejärel rõõmustas kuulajaid Veziko veel kolme lauluga ning lõpuks ühinesid kõik koorid laulmaks ülevaid laule nagu "Ilus oled, Isamaa", "Laul Põhjamaast", "Isamaa ilu  hoieldes", "Palve" ning lõpetuseks "Ta lendab mesipuu poole". 

Kooride saateorkester Riivo Jõgi juhendamisel mängis koosseisus: Riivo Jõgi- klaver, I viiul - Marelle Kivinukk, II viiul - Claudia Maria Ruhno, vioola - Maia Selis, tšello - Kaspar Kluge.

Laulupeo tuli jäi ööseks kirikusse puhkama. On ütlemata ülev ja tänulik tunne, et laulupeo tuli jõudis ka väiksemate maanurkade inimesteni, kes ise võib-olla Tallinnasse laulu- ja tantsupeole kunagi saanud pole. Selle tule valguses said nemadki osa Eesti rahva ajaloos ühtset rahvustunnet tekitavast tähendusrikkast peost.

Fotod (Andrus Karpson): https://meedia.rapina.ee/2019/06/rapina-valla-laulu-ja-tantsupidu-uksi-pole-keegi/ 


Lisainfo:
Vaike Tammes
Avalike suhete spetsialist
Räpina Vallavalitsus
Tel: 515 9271
E-post: vaike.tammes@rapina.ee