« Tagasi

Mis teha, et õnn tuleks koduõuele?

Kes meist ei tahaks, et tema järgmise aasta tegemisi saadaks edu ja õnnestumine, et tema pere oleks terve ja rahul ning et jätkuks nii tööd ja elurõõmu et kõike seda nautida?

Vanad eestlased teadsid, et igaüks on ise oma õnne sepp ja kui ise härjal sarvist ei haara, siis ei tasu ka pärast nuriseda. Mida siis teha selleks, et elu ja toimetamisi saadaks õnnestumine ja edu? Tule 11. oktoobril praktilisele õppepäevale.

Meie esivanemad uskusid, et mihklipäevast algaval hingedeajal, siis kus loodus hääbub, roheline koltub, lehed langevad puust maha ja kogu aeg läheb pimedamaks ja pimedamas, tulid kadunukesed oma kodudesse ja neid tuli kenasti vastu võtta. Tuli neid kohelda austusega, sest nemad teispoolsusest aitasid elul edeneda ja tõid õnne. Et ikka põld kasvataks vilja ja kari kosuks. Või tänapäevases võtmes - et oleks tööd, mis tooks piisavalt leiba lauale ning tervist, et elu nautida.

Hingedeaja ja hingekultuse väga konkreetne väljund on meie mardi- ja kadrikombestik, kus ringi liikuvatel santidel oli maskeeringute ja rituaalide tõttu vägi kas tuua siis peresse õnne või vastupidi, neid ukse taha jättes, saata kaela paar sajatust.

Kuid kisaks üsna sügavalt rituaalsele ja õnne toovale funktsioonile on mardisandiks jooksmine ka väga lustlik ja lõbus tegevus, millest ei tasuks ennast kindlasti sel aastal ilma jätta!

Sel aastal korraldab Eesti Folkloorinõukogu ja Rahvakultuuri keskus rahvusvahelist maskeerimiskombestikule pühendatud festival "Hakkame Santima" , mille kulminatsiooniks on 09. Novembril toimuv üle-Eestiline mardisandijooksmine.

Selleks, et olla valmis viima õnne oma sõprade peresse ja seda ise vastu võtma, olla oma lastele eeskujuks traditsioonide alalhoidmisel temaga koos mardisanti jooksma minnes, toimub Põlvas 11. Oktoobril praktiline mardikombestiku koolitus, kuhu on oodatud pered, huviringide liikmed, õpetajad ja teised huvilised.

Koolituse algus kell 18 ja toimumiskohaks Põlva Riigimaja (Kesk 20).

Lisainfo ja registreerumine: kati.taal@rahvakultuur.ee