« Tagasi

Räpinas avati jutupeatus

23. juunil Räpina jaanikul paigaldati pidulikult kirjaniku Aapo Ilvese osalusel tema kirjutatud näidendi „Ööpik Võhandu kaldalt" jutupeatuse silt. Ilvesel oli kaasas trükivalgust näinud näidendi „Ööpik Võhandu kaldalt" raamat, mis räägib kunagisest kohalikust hitikirjutajast Hermann Julius Schmaltzist (on ju tema kirjutatud näiteks laul „Sauna taga tiigi ääres"). Pole just väga tavaline, et näidendist saab raamat. „Ööpik Võhandu kaldalt" ei jäänud ainukeseks näidendiks-raamatuks.

„Tegime sellest triloogia. Käisime vahepeal Võõpsus, tulime Räpinasse tagasi, ei saanud pidama – tegime triloogiale lisaks ka neljanda osa koos Olavi Ruitlasega. Loodan, et see jutupeatus, QR-kood ja veebiaadress juhatavad mõne inimese Schmaltzini ja nende näidenditeni. Teisi raamatuid on veel saada, aga „Ööpik Võhandu kaldalt" on juba bibliofiilne haruldus. Kui on piisav ühiskondlik surve, võin uustrüki välja anda," rääkis autor.

Miks valiti jutupeatuseks just see koht? Ilves ütles, et see on väga hea koht, kuna sealt paistab üle järve pastoraat, kus näidendit etendati 2002. aastal, Hermann Julius Schmalzist rääkivat lugu. „Tundus, et Schmalzile meeldis, sest ilmad olid head ja meil läks üle mõistuse hästi näidendiga," Aapo viitab ka üle jõe ühele teisele punakaslillale hoonele. Seal asus kunagi Räpina sünnitushaigla, kus kirjanik sündis. „Sinna, kunagi, kui ma olen läinud, panete te koleda pruuni sildi „Aapo Ilvese sünnikoht" ja siis on küll kõigil piinlik. Aga jutupeatus on avatud – skännige koodi, minge veebilehele, lugege raamatuid, pidage jaanipäeva, mäletage Hermann Julius Schmaltzi, laulge tema laule, laulge minu laule. Rokenroll ei sure iial! Head võidupüha, head jaanipäeva!" olid kohaliku kuulsuse soovid rahvale peopäeva õhtul.

JutuPeatus on Tartu linnavalitsuse ja linnaraamatukogu tervet  Eestit haarav  ühisprojekt tähistamaks interaktiivse tahvliga  100 Eesti ilukirjandusteost  avalikus ruumis.  Tahvlitel on toodud lühike katkend antud paikkonda käsitlevast kirjandusteosest. Katkendeid, mille on sisse lugenud tuntud näitlejad,  saab pikemalt  kuulata QR koodi abil, samuti aadressil  www.jutupeatus.ee. Põlvamaal tähistatakse tahvlitega viis kirjandusteost, lisaks ülalmainitud tahvlile on juba avatud (2017. aasta oktoobris)  Madis Kõivu ja Aivo Lõhmuse näidendile  „Põud ja vihm Põlva kihelkonnan nelätõistkümnendämä aasta suvõl"  pühendatud tahvel Kiuma rahvamaja seinal. Avatakse veel Friedebert Tuglase „Väikesele Illimarile" pühendatud tahvel Ahjal,  August Gailiti „Toomas Nipernaadi" nimitegelase rännakuid tähistav tahvel Rasinal ja Lembit Kurvitsa luuletusega „Männistik Mammastõn"  tahvel  Mammastes.

Katkendite esialgse valiku Põlvamaal  tegi Põlva Keskraamatukogu koostöös maaraamatukogudega. Lõpliku valiku  kõigi 100 kirjandusteose osas langetasid kirjanduseksperdid Tiit Aleksejev, Peeter Helme ja Mart Velsker. 

JutuPeatuse projekt  sai ametliku avalöögi  13. juunil  2018  ainulaadse rongkäiklavastusega Tartus. Lähemalt projekti kohta www.jutupeatus.ee.

Foto: Andrus Karpson
 

Lisainfo:
Vaike Tammes
avalike suhete spetsialist
Räpina Vallavalitsus
Tel: 515 9271
E-post: vaike.tammes@rapina.ee