Jaanika Peerna näitus Vana-Võromaa Kultuurikojas

Eestis üles kasvanud ja New Yorgis elav kunstnik Jaanika Peerna toob juunis Eestisse uue versiooni oma maailma eri paigus kahe aasta jooksul arendatud "Liustike eleegia" projektist, mis koosneb sajast õhukesest plastpaberist elemendist koosnevast installatsioonist ning koostöös publikuga sündivast performance'ist, mille käigus nii valmib kui ka sulab 15meetrine joonistus. Lisaks skulpturaalsele installatsioonile on näituse osaks joonistused, mis sisaldavad eri tugevuse ja suunaga loodusenergiat.

"Liustike eleegia" projekti põnev eripära on kaheosalisus: algab see ArtDepoo galeriis Tallinn Art Weeki ajal ja liigub sealt nädal hiljem edasi Vana-Võromaa Kultuurikotta. Installatsioon koosneb mõlemas paigas samadest osadest ning materjalidest, ometi avab iga koht projekti omapära omamoodi. Nagu ei saa kaks korda samasse jõkke astuda, pole ka samast mateeriast koosnev näitus eri paigus sama näoga. Kõrge laega ArtDepoo galeriis olevad vertikaalsed orgaanilised vormid muutuvad Vana-Võromaa Kultuurikojas horisontaalselt laiuvaks mereks, justkui oleks vahepeal sulamisprotsess toimunud.

Tallinnas toimuva performance'i käigus sündiv 15meetrine joonistus rullub taas lahti Võrus ning kastetakse ettevõtmise käigus kultuurikoja läheduses asuvasse Tamula järve. Mõlemat paika ühendavaks elemendiks on performance'is kasutatavad jäätükid, mis sõna otseses mõttes sulatavad sündivat joonistust.

Pealkiri "Liustike eleegia" räägib enda eest ise: Peerna elab kaasa kliima muutumisest põhjustatud jäävormide kadumisele polaaraladel. Ja seda endale kõige omasemal moel. Laiemalt võib seda projekti vaadata kui loodusega empaatilise suhte arendamist. Seda nii loojana omaette kui kui ka kollektiivselt koos publikuga.

Kunstnik on "Liustike eleegia" projektiga esinenud New Yorgis, Londonis ja ka mujal Ühendkuningriigis. Viimati oli see suurema grupinäituse "These Waters Have Storeis to Tell" osaks Glynn Viviani muuseumis Swanseas (http://www.ephemeralcoast.com/these-waters-have-stories-to-tell/), kus performance võeti nii hästi vastu, et muuseum ostis selle märtsis 2018 oma püsikogusse.

 

Jaanika Peerna biograafia ja CV leiab siit: http://www.jaanikapeerna.net/bio

Video performance'ist: https://www.youtube.com/watch?v=Tyk2iPwEDS0

 

 

Lisainfo:
Jana Huul
Vana-Võromaa Kultuurikoda
E-post: jana@vorumuuseum.ee