« Tagasi

Võimalus kuulata tunnustatud permikomi rahvamuusikuid

Põlvamaal, Leevi Rahvamajas, on võimalik neljapäeval, 7. juunil kell 19 kuulata ja vaadata tunnustatud permikomi rahvamuusikuid ansamblist Mitša Asõv (Selge Hommik).

Külla tulnud folklooriansambli Mitsa Asõv kontserdil kõlavad pikad lüürilised laulud permikomi vahetantsuga tupi-tap, autentne rahvamuusika ja kohalikud isetekkelised kadrillid karmoška ja puutrummi saatel.

Ansambli Mitša Asõv liikmed hoiavad elus permikomi folkloori ja esitlevad tänapäeval üliharuldasi kombetalitusi, mida kohtab ainult nende kodukohas Uurali lähistel, 3500 elanikuga Kotšjovo külas. Just seal on säilinud mõni vana looduseusuga seotud traditsioon, mida naaberkülades ei kohta.

Näiteks vabanetakse veel tänapäevalgi selles permikomi külas nõidusest ja haigusest maagilise kivi tšar iz abil. Permikomilaste legendi järgi tulevad alamad hinged, veejumala Kulja lapselapsed, ennast aeg-ajalt kividele soojendama. Ülemjumal En aga näeb seda ja lööb välguga ning tekivad auguga kivid. Usutakse, et neil kividel on jumala jõud. Kui inimene on haige siis pöördub ta manatarga poole, kes laseb veel joosta läbi augu ning lausub vastavalt haigusele või nõidusele palve, mis annab veele tervendava jõu. Rituaali eelistatakse läbi viia pühas paigas, milleks on tihtipeale mõistatuslikult maa alla kadunud tšuudide kalmud.

Permikomid elavad Uurali mäestikuga piirnevas Permikomi ringkonnas Permi krais. Aastatel 1925-2005 oli permikomidel oma rahvuslik autonoomne ringkond, mis oli esimene omalaadne Venemaal. Permikomi ringkonna pealinn on Kudõmkar. Viimatise rahvaloenduse järgi on permikomisid 63 000.

Hõimuõhtut toetavad Haridus- ja Teadusministeeriumi Hõimurahvaste Programm, Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

Üritus on tasuta, kõik on oodatud!

Tere tulemast! Vidza koram!


Lisainfo:
Fenno-Ugria Asutus
Tel: 644 5119

Leevi Rahvamaja
Tel: 5812 8219