« Tagasi

Orelimuusika kohtub filmikunstiga ehk kino kirikus

Viktor Kossakovski film "Elagu antipoodid!" sünnib emadepäeval uuesti: Pariisis elav tunnustatud organist Maris Podekrat loob sellele Tartu Pauluse kiriku orelil improviseerides uue helilise tausta.

Mismoodi kõlab lumesadu? Nüsitud soeng? Lihakänts? Laava, mis läheb üle elevandi nahaks? Vett larpiv lõvi? Valged aluspüksid?

Filmi iseloomustavad Maris Podekrati sõnul vapustavad looduskaadrid, kontrastid ja filosoofia, väga erilised üleminekud, vaikus. "Tõesti on ilus film. Minu kananaha-stseen on see, kuidas surnud vaala hing teispool maakera liblikana minema lendab," iseloomustab Eesti juurtega Maris Podekrat Kossakovski teost, mida näidatakse pühapäeval kell 17 Tartus Pauluse kirikus.

Suurem osa oreliimprovisatsioonist sünnib kohapeal. "Mõned kohad on täpsemalt ette valmistatud, et muusika ja pilt oleksid sünkroonis. Ühe osa moodustab rahvamuusikaimprovisatsioon ja paar kohta kattuvad filmi originaalmuusikast võetud teemadega," räägib Maris Podekrat.

"On hea meel, et Maris nüüd ka Eestis kontserdi annab," lisab Eesti rahvamuusikatöötluste festivali Mooste Elohelü programmijuht Kadri Laube. "Põlvamaal sündinud ja kasvanud Maris on lõpetanud Cergy-Pontoise'i ja Rueil-Malmaisoni konservatooriumi ning nüüd saame teda kuulata ka kodumaal."

Maris Podekrat räägib, et pooleteisetunnise filmi helindamine nõuab süvenemist. "Mina õpin tavaliselt filmi pähe ja mängin seda kümneid ja kümneid kordi läbi: pean teadma, kas kotkas lendab kotkas kaadris 10 sekundit või kolm minutit, kas ta lehvib seal niisama või lõpeb lend verevalamisega, kas ta tuleb millalgi tagasi või on ta paari stseeni pärast juba unustatud," iseloomustab Maris loomeprotsessi.

Kontsert toimub Tartu Pauluse kirikus 13. mail kell 17.

Kino kirikus - see on muusika, mis sünnib vaid sel hetkel ja vaid ühe korra.


Lisainfo:
Maris Podekrat
E-post: podekrat@hotmail.com

Liivi Tamm
Tel: 510 7011
E-post: liivitamm@gmail.com

www.moostefolk.ee
FB: https://www.facebook.com/events/217590572332197/


Maris Podekat

  • Pärit Põlvamaalt Vastse-Kuustest

Muusikaõpingud:

  • 1985-1995 Põlva Lastemuusikakool, klaveri eriala (õpetajad Anne Rajaste ja Silvi Ottas)
  • 2009-2016 oreliõpingud Prantsusmaal Yannick Daguerre´i, Philippe Brandeis´i ja Paul Goussot' klassis
  • Alates 2012. aastast organist Pariisis ja Pariisi regioonis