« Tagasi

Setode ülemsootskaks sai Annela Laaneots

Mikitamäele tulid täna kokku setod ja Setomaa sõbrad üle Eesti, et kuulutada välja 21. Seto Kuningriik, võtta mõõtu seto kommete tundmises ning valida uus kuninga asemik ehk ülemsootska. Selleks sai napi häälteenamusega Seto laste kooli eestvedaja ja Tallinna Ülikooli kommunikatsiooniõppejõud Annela Laaneots (pildil, foto: erakogu).

Seto Kuningriik sai tänavu 20 aastat vanaks ning sellega ajaga on nii mõnigi asi paika loksunud. Ühest seto kultuuri uusüritusest on saanud terve rahva sümbolettevõtmine.

"Setode eneseteadvuse võimas manifestatsioon - see on vast päris tugevasti öeldud. See on setode kokkusaamiskoht," ütles sootska Aarne Leima.

Setode üks põhiküsimusi on olnud enda iseolemise jätkumine. Linnastuvas ja üleilmastuvas maailmas tuleb see mure eriti teravalt esile. Kultuuri püsimine oleneb ikka sellest, kuivõrd noored inimesed seda omaks võtavad. Täna ülemsootska valimistel paku peale astunud Annela Laaneots on olnud nii Seto noorte seltsi kui ka Tallinnas tegutseva seto laste kooli eestvedaja.

"Kui siin ringi vaadata, siis näeb, et seto rõivaid kannavad eakad ja väga toredad inimesed, aga meie ülesanne on tagada, et seto kultuur jätkuks. See saab jätkuda ainult siis, kui ka meie lapsed seda kultuuri tunnevad," ütles Laaneots.

Nii on ka tänavune lauljate sõnaseadmise võistlus keskendunud linnaelu ja linnasetode teemale. Võistlusel tuli parimaks juba seitset sama ala võitu omav Mikitamäe Helmise koori sõnoline Minna Hainsoo.

Vaimse pärandi kõrval võisteldi ka materiaalses - söögi ja joogivalmistamises.

"Hansat on 11 sorti, õlut 8 sorti, aga veini 18. Veini on palju sorte, nii et inimestele meeldib veini teha," rääkis Kuningriigi veinivalaja Imre Liivago.

Järgmine kuningriik toimub tuleval suvel Meremäe vallas. 


Allikas: ERR