« Tagasi

Põlva keskraamatukogus toimus üle-eestiline 4. klasside ettelugemisvõistlus

Üle-eestilise  4. klasside ettelugemisvõistluse "Minu vanaisa nägi, kuidas kerkis Munamägi..." Põlvamaa eelvoor. 

Traditsioonilise võistluse Põlvamaa eelvoor peeti 7. oktoobril Põlva Keskraamatukogu saalis, korraldajaks  keskraamatukogu lasteraamatukoguhoidjad. Osales 10 õpilast  seitsmest koolist, mis on tavapärasest küll väiksem, kuid tänavuse aasta eripära arvestades väga hea osalejate arv.

Seekord loeti eesti rahvajutu aastale kohaselt ette muistendeid, võistluse pealkiri "Minu vanaisa nägi, kuidas kerkis Munamägi..." on pärit Ira Lemberi luuletusest.

Mitu muistendit oli pärit raamatust "Eesti muistendite kuldraamat", veel loeti ette raamatutest "Põlvamaa muistendid", August  Jakobsoni "Puujalaga katk" jt. Muistendit "Kuidas Eestimaad kokku pressiti" (leidub mitmes  kogumikus) loeti koguni kahel korral.

Mõnusas õhkkonnas kulgenud võistlusel oli nagu ikka paratamatu kaasanne ehk žürii (Helje Põvvat, Aili Kolsar, Elsa Raadla, Külli Ots), kelle ülesandeks oli  lisaks paremate väljavalimisele anda võistlejatele  ja juhendajatele  tagasisidet.  Helje Põvvat tunnustas kõiki esinejaid ja rõhutas, et seekord ei esitanud keegi teksti peast, mida varem on juhtunud, vaid kõik tõesti  lugesid ette. Helje Põvvat tegi veenvalt selgeks, kuidas algab esinemine: sirgeselgsest ja selgehäälsest enesetutvustamisest.  Kõigil tänavustel osalejatel on hea häälematerjal, kuid oma häält ei tohi karta, vaid sellesse tuleb suunata loetava mõte. Väga tähtis on välja hääldada sõnade algused ja lõpud. Ka kirjavahemärke tuleb tähele panna. Kui mõni koma võib silme eest läbi libiseda, siis vähemalt lause lõpp (olgu seal punkt või hüüumärk) tuleb korralikult ära märkida.

Žüriiliikmetel oli küll veidi omavahelist vaidlemist, kuid auhinnalised kohad  said  päris kiiresti paika. Välja  otsustati anda kaks teist kohta.

I  koht: Jaan Ader, Saverna Põhikool, juhendajad Kaire Siimus ja Tiina Hoop

II koht:  Kirke Jaakmees, Põlva Kool, 4c kl, juhendaja Marju Lepasson

II koht:  Karl Kintsiraud, Põlva Kool, 4d kl, juhendaja  Kristi Puna

Seekordsel võistlusel oli üks eripära. Nimelt ei kutsu Eesti Lastekirjanduse Keskus seekord maakondade parimaid  võistluse finaaliks Tallinna, vaid palub saata videod.  Nii võttiski Leevi Lillemäe kõigi esinemise kaameraga üles. Tallinnasse Põlvamaad esindama läkitame Jaani video. Soovime talle finaalis edu!

Suur tänu kõigile osalejatele ja juhendajatele!  Lapsi juhendasid Karina Toots (Kanepi Gümnaasium),  Raili  Toom (Johannese Kool Rosmal), Kaire Siimus ja Tiina Hoop (vastavalt Saverna Põhikool ja Saverna Raamatukogu), Kristi Puna, Marju Lepasson ja  Katrin Valdma (Põlva Kool), Kadi Õunap (Mooste Mõisakool), Anne Konsap (Mehikoorma Põhikool), Hele Aia ja Evi Tiigimäe (Räpina Ühisgümnaasium ja Räpina valla Keskraamatukogu).

Eelvooru läbiviimist toetas Põlvamaa Arenduskeskus.

Avafoto: Eda Pettai


Lisateave:
Sirve Valdmaa
Lastetöö spetsialist
Põlva Keskraamatukogu
Tel: 799 4321
E-post: sirve@raamat.polva.ee


HITSA Innovatsioonikeskus

miks.ee

TÜ Teaduskool