« Tagasi

Tunnustati parimaid kodanikuühiskonna edendajaid Põlvamaal

Reedel, 24. novembril anti Räpina sadamas pidulikul tunnustusüritusel üle tänukirjad „Põlvamaa kodanikuühiskonna parimad 2017" konkursi võitjatele. Üritusele olid kutsutud kõik seitsmesse kategooriasse esitatud kandidaadid. 

Aasta vabatahtliku tiitlile esitati järgmised vabatahtliku tööga silma paistnud Põlvamaa inimesed: Ere Rekker-Mägi, Merit Kallas, Riina Rinne, Diana Salf, Nele Risttee, Annika Aust, Esti Taal, Liivi Tamm, Taavi Nagel ja Siret Luste. Kategooria võitis erinevatel spordivõistlustel nii korraldajana ja kui ka fotograafina silma paistnud Taavi Nagel.

Aasta kodanikuühenduste projekt/Aasta tegu kategooriasse kandideerisid Maria Rahasepp seto leelo raamatu „Tsäugakõnõ" väljaandmise, Monika Kuzmina ja Ants Väärsi „Aitame Antsul aidata" kampaania vedamise  ja Põlva Seto Seltsi leelopark „Madara" oma tegevuse eest 2017. aastal. Võitjaks osutus leelopark „Madara". Lisaks arvukatele esinemistele folkloorifestivalidel saavutati Venemaal, Mordva Vabariigi pealinnas Saransk rahvusvaheliselt folkloorifestivalil „Esivanemate pärand" Grand Prix.

Aasta koostööprojektina esitati kandidaatideks Kodukohvikute päev Ahjal ja Mooste Mõisakool „Õpilaskohvikud Mooste mõisas". Võitjaks osutus Mooste Mõisakooli projekt, milles noored korraldasid koostöös teiste Mooste mõisas asuvate mittetulundusühingute ja õpetajate abiga õpilaskohvikuid. Projektiga teenitud raha jätkus nii õpilastele kui ka toetuseks kooli eelarvesse, et sisustada mõisakooli puhkenurgad.

Aasta kodanikuühenduse tiitlile kandideerisid Rosma Haridusselts oma silmapaistva tegevuse eest kogukonna kaasamisel ja kooli arengu toetamisel ning Pahtpää Külaselts. Tänukirja pälvisid Pahtpää küla inimesed, kes korraldasid sel aastal suurejooneliselt Pahtpää küla 435. aastapäeva. Aastapäeva ettevalmistused võtsid kuid ja selle raames korrastati külaplats, korraldati foto-, digi- ja  videonäitus, avaldati küla kalender ja tehti palju muud põnevat. Sel aastal sai ka raamatu „Pahtpää küla lood" materjal suures osas kokku ja raamat antakse välja EV 100 raames järgmisel aastal.

Sädeinimese tiitlile esitati Kõivualutse laada üks korraldajatest, MTÜ Ihamarulased eestvedaja, MTÜ Tuletee  labürindi- ja pööripäeva festivalide korraldaja Aivar Täpsi, MTÜ Spordiklubi Traps eestvedamidaja Karin Joala ja Põlvamaa Kutsehaigete Ühingu juht ja mitme teise ühingu vabatahtlik Maie Haavakats.

Põlvamaa Sädeinimene 2017 tiitli võitis Maie Haavakats. Inimene, kes on alati valmis kaasa mõtlema, nõu andma ja juhendama. Kutsehaigete ühing on saanud tema näol võimeka projektikirjutaja, suurepärase organiseerija ja liikmete õiguste eest võitleja. Ka maakondlikul tasandil on tema tegevust märgatud:  ta on suurepärane mentor ka teiste ühingute juhtidele.

Kategoorias Järjepidevuse kandja seati üles järgmised kandidaadid: Räpina noorte huvitegevuse eestvedaja ja särasilmne noortejuht Ene Pikner, Rasina küla ajaloo talletaja ja käsitööhuviliste eestvedaja Õie Toova, spordiklubi Sun Dome eestvedaja Jüri Varik,  Mammaste kui tervikliku välispordikeskuse arendamise eest Spordiklubi Serviti ja Põlvamaa jalgpalli eestvedaja Indrek Käo.

Järjepidevuse kandja tiitli sai Jalgpalliklubi „Lootos" pikaaegne president Indrek Käo, kelle kirg jalgpalli vastu on aidanud Põlva klubil kasvada Eesti parimate võimalustega väikeklubiks. Tema töö inimeste kaasamises on olnud väga suur. Aasate jooksul on kasvanud klubi juurde mitmekümne inimesega vabatahtlike tiim, kes kõik aitavad korraldada võistlusi ja avalikke perepäevi. Klubi on kohal ka lasteaedade ja koolide perepäevadel, linna perespordipäevadel jm. Klubil on ka rahvusvahelisel tasemel koostööpartnereid nii Inglismaal kui ka Ukrainas.

Aasta kodanikualgatuse tiitlile esitati MTÜ Kodukant Lootvina algatatud KOV valimiste kohtumisõhtu valijatega, Kanepi Kogukonnapäev ja Ritsike laat ning LEPO – Leevi pood. 2017. aasta kodanikualgatuse tiitli sai kogukonnapoe LEPO avamine.

Jaanipäeval, vähem kui kümme päeva pärast Leevi kaupluse sulgemist Põlva Tarbijate Ühistu poolt avasid kohalikud aktiivsed külaelanikud MTÜst Võhanduveere kambakesi selle uuesti. Üheskoos otsustati, et pood tuleb ära osta ning majandamiseks loodi ka ettevõte Lepo OÜ.  Lisaks esmatarbekaubale pakutakse kohalike väikeettevõtjate ja käsitöömeistrite toodangut ning pood toimib ka pisikese infopunktina – saadaval on piirkonna kaardid ja trükised.

Lepo pood on jäänud silma põnevate üleskutsetega ja tõmmanud meedia tähelepanu: neist on kirjutanud nii kohalikud kui ka suuremad väljaanded, nt Maaleht ja Õhtuleht. Üleskutsetest võiks välja tuua helkurikampaania – et ikkagi pimedal ajal turvaliselt koju jõuaksid võid võtta poest tasuta helkuri ja samuti teha head teistele, tuues oma üleliigsed helkurid poodi; uue kooliaasta alguse puhul tasuta jäätis lastele; tähtpäevadeks tordi tellimuste võtmine, et ei peaks kaugele sõitma. LEPO on tõeline kogukonnaalgatuse pärl, sest kogukonnapood aitab külal edasi elada!

Tunnustamisürituse läbiviimist rahastasid siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital ning MTÜ Põlvamaa Omavalitsuste Liit.


Lisainfo:
Kaisa Tammoja
Mittetulundusühenduste konsultant
SA Põlvamaa Arenduskeskus
Tel: 510 9433
E-post: kaisa.tammoja@polvamaa.ee