« Tagasi

Põlvamaa turismitegijad käisid õppereisil Põhja-Leedus

14.-16. oktoobrini viibisid Põlvamaa turismiasjalised õppereisil Põhja-Leedus, et tutvuda piirkonnale eripäraste turismitoodetega ning Leedu maaturismi ettevõtete tegemistega. Reisil osalejate hulgas oli majutusettevõtete ja muuseumide esindajaid, aktiivse puhkuse teenuse pakkujaid, samuti ürituste korraldajaid. 

Reisi esimene sihtkoht oli Šiauliai, mis on elanike arvult suuruselt neljas linn Leedus. Ees ootas ekskursioon ja „magus" töötuba Leedu vanimas šokolaadivabrikus „Rūta"(1913). Pärast seda külastasime Ch. Frenkelis villat, mis on Šiauliai linna ajalooline kultuuri keskus ja kus on ka muuseum. „Aušra" muuseumi töötajad tutvustasid erinevaid muuseumi filiaale: Fotograafia muuseum, Žaliūkai veski, Jalgrattamuuseum, Kassimuuseum, Raadio ja televisiooni muuseum jm. Ekskursioonil Šiauliai linnas tutvusime kõige olulisemate Šiauliai turismiobjektidega: Pühade Apostlite Peetri ja Pauluse toomkirikuga, Saulės laikrodžio tänavaga, Vilniaus tänavaga ning nägime Talkše rannas ära ka Leedu kõige kõrgema – 25 m kõrguse loomaskulptuuri „Raudrebase".

Peale jalutuskäiku suundusime „Valerijonas" (Palderjan) apteeki, milles on lisaks tavapärasele apteegile ka väga tervislikke toite pakkuv kohvik ja välja töötatud õpitubade programmid, nt naturaalse näokreemi valmistamine, looduslikud õlid ja nende tervislikkus.  

Šiauliaist suundusime Pakruojise mõisa, mis on suurim säilinud mõisakompleks Leedus. Mõisa rahvusvaheliste projektide juht Iryna Torska tutvustas meile erinevaid mõisa võimalusi alates majutusest ja töötubadest kuni suurürituste läbiviimisemi. Pakruojise mõisas on suviti lillefestival, mil mõisaparki ehib pool miljonit lille. Ka sügisel mõisapargis jalutades saime aimu selle festivali suurejoonelisusest, mis toob suviti kohale tuhandeid külastajaid.

Pakruojist edasi liikusime 40 km kaugusele jäävasse Pasvalys väikelinna (7000 elanikku), mis on tuntust kogunud karstikoobaste tõttu. Pasvalys linnamuuseum tutvustabki lisaks kohalikule ajaloole karstikoobaste teket ning linnas on ka karstikoobaste park.

Kesk-Leedu poole liikudes jäi meie teele Anykščiais linn, kus külastasime S.Petraska maaliloominguga täidatud kunstisaali, milles on väga erilised –  kivipurust valminud maalid. Iga sellise maali valmimine võttis aega 3-6 kuud. Põnevust pakkus Anykščiais lähistel ca 20 m kõrgusel maapinnast 300 m pikkune puulatvades kulgev rada ja selle vaatetorn. Astusime läbi ka kohalikust turismiinfokeskusest.

Judonys külas asuvas „Broniaus sodyba" puhketalus saime peremehe vahendusel rohkem teada Leedu maaturismist. Leedu maapiirkondades on ligi 1000 väiksemat ja suuremat majutusasutust. Aktiivse puhkuse teenuste mõttes on paljuski piirkond väga sarnane meile – korraldatakse veematkasid, rattamatkasid jms. Toidus on oluline osa kohaliku tooraine väärindamisel, rahvusretseptide tutvustamisel. Palju on erilisi teemamuuseumeid, nišitooteid.

Läti piiri lähistel Rokiškises külastasime mõisat, mille juurde kuulub ka Lionginas Šepka puuskulptuuride koguga näitus-muuseum. Kohalikest toodetest degusteerisime Rokiškise juustuvabriku tooteid, samuti šakotist (kuusekujuline kook).

Reisi viimane sihtkoht oli Biržai lossis, milles on lisaks ajaloolistele esemetele põnev interaktiivne ekspositsioon. Külastuse juurde kuulus ka kultuuriprogramm folkloori ansambli tantsude ja lauludega.

Põlvamaa turismiettevõtjate osalemist õppereisil rahastati Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest "Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks".

Õppereisi viis läbi Põlvamaa Arenduskeskus. Reisikava kokkupanemise ja kontaktide vahendamise eest täname giidiks olnud Sigita Matulevičienėt, kes on ka Põlvamaal atesteeritud giid.

Foto (Kristi Kahu): Pasvalys linnamuuseum, reisil osalejad andsid oma panuse kootavasse Leedu lippu


Lisateave:
Kristi Kahu
Turismiarendusjuht
Põlvamaa Arenduskeskus
Tel: 5554 3907
E-post: kristi.kahu@polvamaa.ee