Uudised

Uudised

Põlvamaa karjääripäeval inspireerisid noori kestlikkusest hoolivad ettevõtjad
2024-11-29 11:15:00

Novembris toimusid Põlvamaa kolmes vallas – Räpinas, Kanepis ja Põlvas – karjääripäevad, mis tõid kokku 8.–9. klasside noored ja kaheksa Lõuna-Eesti ettevõtet. Sündmused, mis leidsid aset Räpina Ühisgümnaasiumis (19.11), Kanepi Seltsimajas (27.11) ja Põlva Kooli Mammaste õppekohas (28.11), kandsid keskkonnasõbralikkuse ja kestlikkuse sõnumit. Kolmel karjääripäeval osales ca 140 õpilast Põlvamaa kolmest vallast. Kohal olnud ettevõtted tutvustasid, kuidas nende tegevused ja tooted aitavad hoida loodust, edendades samal ajal innovatsiooni ja loovust, julgustasid noori katsetama erinevaid huvialasid, avastama laia maailma võimalusi, et osata hinnata väikese Eesti rikkusi.

Põlvamaa Arenduskeskus noorte ettevõtlikkuse suunajuhi Kristel Koddala sõnul seostavad õpilased keskkonnasõbralikkusega eelkõige prügi sorteerimise, pakenditega. Meie eesmärk oli tuua õpilased välja mugavustsoonist ja anda neile võimalus otsesuhtluses küsida keskkonnateadlikumatelt ettevõtetelt küsimusi - „Mida teie teete teistmoodi, kuidas mina saan oma karjääri kujundada keskkonnasõbralikult?“ Karjääripäevad olid väljakutseks nii õpilastele kui ettevõtjatele, kus ühes ruumis kohtusid erinevad generatsioonid ja nende erinevad mõttemustrid. Lisaks julgustasid ettevõtjad noori avastama maailma, olema aktiivsed ja ettevõtlikud, sest see loob neile avara kogemuste pagasi, mis aitab kergemalt sättida oma karjäärisihikut.

Ettevõtjad jagasid inspireerivaid lahendusi

Treski Muusika- ja Inspiratsioonikeskus OÜ asutaja Jalmar Vabarna tutvustas, kuidas korraldada sündmusi jätkusuutlikult. Ta rääkis pandiringlusest, kohaliku toidu eelistamisest ning taaskasutusest ürituste kujunduses, tuues näiteid Treski Keskuse tegemistest Setomaal.

Fresmy OÜ, kes toodab hambapastatablette, tõi esile probleemid, mida põhjustavad plastikust hambapastatuubid. Ettevõtte lahendus – keemiavabad ja plastivabalt pakendatud tabletid – püüab vähendada jäätmeid ja inspireerida vastutustundlikku tarbimist.

Siidrikoda OÜ (Kodas) esitles oma õunapõhiseid tooteid, sealhulgas mahlu ja pressimisjääkidest valmistatud kiudainerikkaid püreesid. Lisaks rääkisid nad ettevõtte laiemast tegevusest, nagu restoran, majutus ja kaugtöövõimalused, mis põhinevad kohalike ressursside väärindamisel. 

Baun OÜ esindaja tutvustas oma korduvkasutatavaid pakendilahendusi, sealhulgas vastupidavaid tekstiil- ja nahkpaberist kotte. QR-koodidega varustatud pakendid võimaldavad kasutajatel need mugavalt tagastada ja pakendi kasutamise eest makstud pandiraha tagasi saada. Selline lahendus soodustab jäätmete vähendamist ja pakendite korduvkasutust. 

Villatoode OÜ, kaubamärgiga MÄÄ, keskendub jääproduktiks muutunud lambavilla väärindamisele aiandustoodeteks. Ettevõtte esindaja tutvustas, kuidas see biolagunev materjal aitab kaasa loodussõbraliku taimekasvatuse edendamisele, pakkudes peenravaipu, multšikettaid ja väetiseid. 

Räpina Paberivabrik AS rääkis vanapaberi uuele elule aitamisest, tootes mitmesuguseid taaskasutatavaid paberitooteid. Nende tegevus näitab, kuidas jäätmeid saab muuta väärtuslikeks toodeteks.

Rane Viks Ilusalong OÜ jagas kogemust, kuidas juuksuriteenus võib olla keskkonnasõbralik. Kasutades ammoniaagivabasid värve ja biolagunevaid pakendeid, panustab salong prügi vähendamisse. Rane Viks inspireeris noori ka oma missiooniga tutvustada jätkusuutlikkuse põhimõtteid tulevastele juuksuritele.

Foxway OÜ tõi fookusesse elektroonika taastamise ja ringlusesse andmise, pakkudes lahendusi elektroonikajäätmete vähendamiseks.

Kestlikkus kui inspireeriv suund

Karjääripäevade keskmes oli sõnum, et kestlikkus ja keskkonnahoid pole mitte ainult vajalikud, vaid ka innovatsiooni ja ettevõtluse lahutamatud osad. Noored said kuulda, kuidas lähipiirkonna ettevõtjad panustavad loodusressursside hoidmisele, ja inspiratsiooni, kuidas oma tulevikku planeerida vastutustundlikult.

Sündmus tõestas, et kestlikkus ei ole pelgalt trend, vaid ka eluviis, mida igaüks saab oma tegevustes järgida. Karjääripäev aitas noortel mõista, et keskkonnasõbralik mõtteviis on võimalik ja oluline igas valdkonnas – alates toidu tootmisest ja iluteenustest kuni tehnoloogia ja sündmuste korraldamiseni.

Eale kohaselt oli algus noortel ebakindel aga päeva arenedes avanesid ka noored. Noortele pakkusid huvi kõik ettevõtted, igast Elavast raamatust võeti kaasa uusi elutarkusi ja teadmisi kuidas teda nii keskkonnateadlikke kui ka karjääri valikuid. „Oli  lahe päev!“

Põlvamaa karjääripäevade korraldamist toetatakse koostööprojektist „Lõuna Eesti Ettevõtlikud Noored“, mida kaasrahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest “Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond”(PEEK).

eu