« Tagasi

Eesti 100-aastaseks saamist tähistasime tervislikult liikudes

Pühapäeval, 16. aprillil 2017 leidis aset EV100 avasündmuse rahvamatk „100 aastat eestlaste asualade ühendamisest".

Rahvamatkal läbisid kõigi tänaste maakondade esindused, ligikaudu 3000 eestimaalast, ühe lõigu Eestimaa ja Liivimaa kubermangude piirialast. Kokku oli matkamarsruute 18. Põlvamaa esinduse 72 inimest matkasid trassil 6B Lungu–Lelle rahvamaja. 

Distantsi pikkuseks oli 17,4 km. Matk  algas Käru metsade tagant, Lungu ja Sonni külade vahelt, just täpselt omaaegselt kubermangupiirilt, nn Käru maarajalt. Käru vallavanem Elari Hiisi eestvedamisel oli muistne piirikoht tähistatud tänapäevase piiritulbaga, mis maantee servas metsa all kenasti näha oli. Tulba kaht külge kaunistasid omaaegsete kubermangude lipud – Liivimaa puna-rohe-valge ja Eestimaa rohe-lilla-valge trikoloor.

Retke algusosa kulges piki riigimaanteed. Lungu külas ületati Käru jõe, näha olid vana vesiveski varemed. Lungu kõrtsi on esmamainutud juba 15. sajandil, hiljem oli siin Käru karjamõis ning kuni 1985. aastani kohaliku sovhoosi keskasula. Kärus möödusime suurest laia võraga Käru tammest ning meile avanes võimalus külastada kaunist Käru puukirikut. Kel huvi, sai teha kilomeetrise haagi ja külastada ka Käru mõisahoonet. Edasi kulges matkatee Kärust Lelle mööda käänulist ja kaunist vana Türi-Rapla maanteed. Metsa vahelt välja jõudnud, paelus meie pilku tasasel maal kõrguv Kastna Hiiemägi ning sellel kasvav 11-haruline hiiepärn. Mäe otsa ronimine tasus vaeva – sealt avanes avar vaade üle lausiku ümbruskonna ning läänest paistsid ka juba Lelle apostliku õigeusu kiriku sibulakuplid. Sinna suund võetigi, kuna just selle kiriku vastas üle tee asus meie retke lõpp-punkt – Lelle rahvamaja.

Seal ootas kõiki matkajaid kuum supp ja tempokas kultuuriprogramm. Esinesid Raplamaa rahvamuusikute kapell, Kehtna valla lastekoor Kraaks, Kehtna segarahvatantsurühm Umbsõlg, Valtu segarahvatantsurühm Eks Me Näe, Valtu Kammerkoor, Keava linetantsijad ning kaks Lelle rahvamaja oma kollektiivi - meeste showtantsutrupp VäntWõllid ja naiste tantsurühm Kõpsuvad Kontsad. Kultuuriprogrammi lõpetas ansambel "Rüüt". Võimalus oli külastada Lelle kirikut, vaadata suurelt ekraanilt "Piiri kustutamist", avatud oli kaks kohvikut.

Kontserdi järel süüdati, nii nagu kõigis rahvamatkade kogunemispaikades üle kogu Eesti, suured ja väikesed lõkked – südametuled, millega me andsime märku, et me oleme ikka veel olemas siin sellel maal, kus me oleme olnud aastatuhandeid – MEIE MAAL.

Iga osaleja sai personaalse kaelakaardi ning osalejate nimed kanti EV100 kodulehele osalejate nimekirja – nii jäi maha jälg Eestile tehtud kingitusest.

Lisainfo:
Meelis Maidla
EV100 rahvamatka Põlva maakonna matkajuht
Tel.  5268715