Kesk 20, Põlva 63308
Tel: 504 4102
E-post: pak@polvamaa.ee 
www.polvamaa.ee/pak

Põhikiri

Sihtasutus Põlvamaa Arenduskeskus (PAK) on asutatud 30. juunil 2003. aastal maakonna kohalike omavalitsuste poolt ning selle põhiülesandeks on Põlvamaa arengu edendamine ja suunamine, seda nii ettevõtluse ja arendustegevuse, kogukondade ja vabaühenduste, turismi, kultuuri, hariduse, tervisedenduse kui ka mainekujunduse valdkonnas.

Põlvamaa Arenduskeskus pakub tasuta nõustamist ettevõtjatele, investoritele, mittetulundusühingutele ja kohalikele omavalitsustele. Lisaks viib Põlvamaa Arenduskeskus ellu maakondlikult ja piirkondlikult olulisi arendus- ja elukeskkonna parendamise projekte.

Põlvamaa Arenduskeskus kuulub üle-eestilisse maakondlike arenduskeskuste (MAK) võrgustikku, kus töötab üle 140 spetsialisti ja konsultandi (www.arenduskeskused.ee).
 

Nimi Amet Mob E-post
Aarne Leisalu juhataja 504 4102 aarne.leisalu@polvamaa.ee
Kuldar Leis

Kagu-Eesti ettevõtlusvaldkonna nõustaja

504 8123 kuldar.leis@arenduskeskused.ee
Aivo Ülper arendusspetsialist 5300 8771 aivo.ylper@polvamaa.ee
Diana Plakso ettevõtluskonsultant 527 5899 diana.plakso@polvamaa.ee
Anette Org projektijuht 5822 9895 anette.org@polvamaa.ee
Kaisa Tammoja mittetulundusühenduste konsultant 510 9433 kaisa.tammoja@polvamaa.ee
Kristi Kahu turismiarendusjuht 5554 3907 kristi.kahu@polvamaa.ee
Asser Jaanimets kultuurispetsialist

5331 0508

asser.jaanimets@polvamaa.ee
Kertu Anni kommunikatsiooni ja hariduskoostöö koordinaator 5887 6870 kertu.anni@polvamaa.ee
Irena Viitamees ennetustöö spetsialist

5568 6111

irena.viitamees@polvamaa.ee
Viive Pilberg raamatupidaja-konsultant 507 1180 viive.pilberg@polvamaa.ee

 

 

« Tagasi

Põlva- ja Võrumaa turismitegijad käisid õppereisil Leedus

7.-9. mail viibisid Põlvamaa ja Võrumaa turismitegijad ühisel õppereisil Leedus, Druskininkai piirkonnas.

Leedu kuurortlinn Druskininkai asub Leedu kagunurgas, Valgevene piiri lähistel Nemunase jõe kaldal. Linna tuntus kuurordina algas 18. sajandi lõpus – juba siis usuti, et mineraalid, mida leidub kohalikes vetes, omavad ravivat toimet. 1837. aastal andis tsaar Nikolai I Druskininkaile kuurortlinna staatuse ning alustati hotellide ja pansionaatide ehitusega. Tänapäevane Druskininkai on kaasaegne kuurortlinn spaade, hotellide, hooldatud parkide ja meelelahutuskeskustega. Esimene Leedu veepark, Aqua avati just Druskininkais (2006), suusamõnusid saab aga aastaringselt nautida sisesuusahallis Snow Arena. 

Esimese reisipäeva kohtumine kohalike turismitegijatega toimus Panevėžyses. Panevėžys on tähtis tööstuskeskus, kus valdavad tootmisalad on toiduainetetööstus ja kergetööstus. Linna kultuurikalendrist leiab palju kohalikke kultuuritraditsioone kajastavaid üritusi, aga Panevėžys on oluline koht ka kunstiinimestele: siin toimuvad keraamikasümpoosiumid, kunstinäitused, töötoad, teatri- ja kinopäevad. Edasi viis meid tee juba Druskininkaisse.

Väga meeldejääv oli õhtusöök söögikohas Velvetti, mis on pääsenud 30 Leedu parima restorani nimekirja. Restorani peakokk tervitas meid isiklikult ja tutvustas menüüd. Restoranile on oluline kohaliku päritoluga tooraine, millest üle poole on piirkonnast. 

Teisel päeval oli meil kohtumine Druskininkai piirkonna turismiarendajaga, kes andis piirkonnast ülevaate. Druskininkai linnas on elanikke 14 000, 20 000 koos vallaga. Linnas ja selle lähistel on 9 sanatooriumi/spaad, 20 hotelli ning palju erinevaid väiksemaid majutusasutusi. Keskmine majutuse kestvus leedulastel on 2 päeva (nädalavahetused), välismaalastel 5-7 päeva. Enim välisturiste on Lätist, Valgevenest, Poolast, eestlasi käis eelmisel aastal 9% rohkem võrreldes üle-eelmise aastaga.

Seejärel külastasime Snow Arena sisesuusahalli, mis valmis 2011. a, eesmärgiga pakkuda suusatamisvõimalust aastaringselt. Hallis on 460 m pikk mäesuusarada, talvel on lisaks avatud ka 640 m pikkune välirada. Teenustena pakutakse varustuse laenutust ning suusaõpet, avatud on erinevad toitlustuskohad. Külastuse ajal oli suusahallis käimas laste suusatrenn. Snow Arenat ühendab linnaga lisaks autoteele ka gondliühendus.

Muljet avaldas Grūto Parki külastus, kus on eksponeeritud nõukogudeaegsed monumendid ja skulptuurid, avatud temaatiline muuseum, aga ka minizoo ja mänguväljak ning ajastuhõnguline söögikoht.

Õhtu kulmineerus ühise Eurovisiooni vaatamisega: elasime kaasa nii meie Elinale kui ka Leedu esindajale.

Reisi kolmandal päeval, tagasiteel tutvusime Trakaiga. See on väike kitsaste tänavate ja puumajadega linnake, mis oli 600 aastat tagasi Leedu pealinn. Külastasime Trakai lossi, kus lossi muuseumi esindaja Brigita Balčytienė rääkis meile, et neil on ca 390 000 eksponaati ja paljud neist väga unikaalsed. Lisaks lossi külastamise võimalusele üksi või giidiga, pakutakse erinevaid õppeprogramme. Kindluses toimuvad elava ajaloo üritused: Keskaja päev, augustis vana käsitöö päev ja lossimäng. Trakais saime rohkem teada ka karaiimide kohta (väikesearvuline turgi rahvas) ning proovisime traditsioonilisi karaiimide toite restoranis Kyblynair.

Meie giidiks ning reisisaatjaks oli Sigita Matulevičienė, kes on pärit Leedust, aga elab Tartus juba üle 8 aasta. Tore oli kuulda tema suust lugusid leedulaste elava ajaloo ning tänapäeva kohta. Sigita on ka Põlvamaal atesteeritud giid. 

Põlvamaa turismiettevõtjate osalemist õppereisil rahastati Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest "Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks".

Õppereisi viisid koostöös läbi Põlvamaa Arenduskeskus, Võrumaa Arenduskeskus ja Võrumaa Turismiliit. 


Lisainfo:
Kristi Kahu
turismiarendusjuht
Põlvamaa Arenduskeskus
Tel: 5554 3907
E-post: kristi.kahu@polvamaa.ee