« Tagasi

Põlvamaa tähistab hõimupäevi koos mari ja karjala folklooriansamblitega

Fenno-Ugria austuse eestvedamisel toimuvad oktoobri kolmandal nädalal üle Eesti mitmesugused soome-ugri rahvaid tutvustavad kontserdid ja sündmused. Lõuna-Eestit külastavad Hõimunädala raames lausa kaks imelist folkloorirühma: ansambel KUAT Marimaalt (fotol) ning KATAJA Karjalast.

Mõlemaid ansambleid saab koos näha 17. oktoobril Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses toimuval pärimuspeol, kus lisaks külalistele osalevad ka setod (Põlva Seto Selts) ja eestlased (Mooste Rahvamuusikakooli Pilliklubi).

Mari noortest koosnev ansambel KUAT tähendab eesti keeli Jõudu. Tulevad nad Marimaa pealinnast Joškar-Olast. Ansambel teeb mari rahvamuusikat, milles autentsus on sulandatud kaasaegsete stiilidega. Kasutatakse maridele iseloomulikke traditsioonilisi instrumente, kuid ka basskitarri ja kontrabassi. Ansambli repertuaar on lai, meloodilistest lüürilistest lauludest kuni marisid iseloomustava temperamentse tantsumuusikani, arhailine muusika, mis seotud tänapäevaste rütmidega.

Mari ansambel esineb ka 16. oktoobril kell 19 Kanepi seltsimajas, lisaks annavad nad 17. oktoobril koolikontserdi Vilustes ja Põlva Gümnaasiumis.

Karjala folkloorirühma KATAJA asutasid soome-ugri kultuuripealinna 2017 Vuokkiniemi (Voknavolok) elanikud rohkem kui 15 aastat tagasi. Praegune koosseis laulab koos umbes kümme aastat ja on selle aja vältel tutvustanud karjala kultuuripärandit sadadele inimestele Karjalas ja Soome Vabariigis.

Ansambli repertuaaris on peamiselt karjalakeelsed rahvalaulud, muuhulgas ka neid iidseid runolaule, mis on kogutud ja lindistatud Vuokkiniemis, autorilaule ja ka rahvatantse. Esinemisi on külapidudel, kohalikel rahvakogunemistel ja festivalidel.

Temperamentsete maride ja traditsiooniliste karjalaste kõrval saab Põlva kontserdil tutvuda Põlva Seto Seltsi leelokooride Madara, Iloline ja Vel´o vahendusel ka seto kultuurile omase mitmehäälse rahvalauluga ning tantsida seto pärimustantse.

Mooste Rahvamuusikakooli Pilliklubi oma tuntud headuses pakub kuulamiseks ja kaasa tantsimiseks nii traditsioonilisemat kui ka uuemat rahvamuusikat ja autoriloomingut.

Pärimuspeole kohaselt saab kontserdi teises osas õppida tantsima nii mari, karjala kui ka seto tantse.

Kontsert toimub 17. oktoobril algusega kell 19 Põlva Kultuuri ja Huvikeskuse tantsusaalis. Pidu on laudadega, omale meelepärase võib võtta lauale kaasa.

Sissepääs peole on prii.

Lisaks Põlvamaale toimuvad karjala ansambli Kataja kontserdid ka Võrumaal ja Valgamaal:
18. oktoobril koolikontsert Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumis
19. oktoobril koolikontsert Haanja koolis ja kell 19 kontsert Suure Muna kohvikus
20. oktoobril koolikontsert Lüllemäe koolis ja kell 19 Antsla rahvamajas

Sündmust toetavad: Põlva Seto Selts, Hõimurahvaste Programm, Eesti kultuurkapitali Põlvamaa Ekspertgrupp ja kohalikud kogukonnad Põlvas, Oraval, Haanjas ja Antslas.


Lisainfo: kati.taal@rahvakultuur.ee või https://www.facebook.com/events/272653859910712/