« Tagasi

Põlvamaa ja Bad Segebergi lasteaiad arendavad koostööd

Aprilli viimasel nädalal külastasid kaheksa Põlvamaa lasteaeda Bad Segebergi maakonda Saksamaal. Visiidi eesmärk oli koostöö arendamine Eesti ja Saksamaa lasteaedade vahel ning sealsete lasteaedade töökorraldusmudelite ja meetoditega tutvumine.

Õppereisi käigus toimus kontaktseminar, kus nii Bad Segebergi lasteaedade esindajad kui ka Põlvamaa lasteaedade esindajad jagasid omavahel infot ja tutvustasid oma lasteaeda. Seminari lõpptulemusena said kõik osalenud Põlvamaa lasteaiad endale sõpruslasteaia Bad Segebergist, kellele anti üle kingitused, mis tutvustasid Eestit, Põlvamaad ja konkreetset lasteaeda. Sakslased olid üllatunud meie laste meisterdustest ja joonistustest, mis olid nende arvates kõrgetasemelised ja huvitavad.

Põlva lasteaed „Lepatriinu" direktor Ene Tigas, kes oli reisil ühtlasi ka saksa keele tõlgiks, tundis toimunud kontaktseminari eel muret, et kuidas korraga kaheksa kontakti loomist lasteaedade vahel tõlkida, kuid tõdes kohtumise lõpuks, et oluline on vaid tahe. Kõik lasteaedade esindajad kasutasid kontaktseminari käigus julgelt ja tulemuslikult oma teadmisi ja oskusi. Omavahelises suhtlemises oli kuulda saksa, inglise ja vene keelt ning märgata kehakeele kasutamist. Üheskoos saadi hakkama ja arusaamatuks ei jäänud ükski mõte ega lause,  mille kinnituseks on järgmiste Põlvamaa ja Bad Segebergi lasteaedade vahel loodud sõprussuhted:

Põlvamaa lasteaed                                         Saksamaa lasteaed
Vastse – Kuuste lasteaed „Kaari"                  KiTa „Wiesenpark"  Kaltenkirchen
Tilsi lasteaed „Muumioru"                               Integrationskindergarten Regenbogenkinder Norderstedt
Saverna lasteaed „Sipsik"                               Ev. Kindergarten Glindenberg Bad Segeberg
Mikitamäe lasteaed                                          Kita für alle Kinder, Wahlstedt
Kanepi lasteaed                                                Kita „Lillesand" Norderstedt
Põlva lasteaed „Mesimumm"                          Kita „Eri's Arche" Bornhöved
Põlva lasteaed „Lepatriinu"                             Kita Christiansfelde Bad Segeberg
Ahja lasteaed „Illikuku"                                     Mühlenkita Bad Segeberg

Ka õpereisi korraldajad ja eestvedajad – Rüdiger Jankowski Bad Segebergi maavalitsustest ning Karin Viljus Põlva maavalitsusest – tundsid heameelt selle üle, et nii Põlvamaa kui ka Bad Segebergi lasteaedade esindajatel oli suur huvi ja valmisolek luua sõprussuhteid ja teha edaspidi koostööd.

Kohtumisel arutleti veel ka võimaluste üle, kuidas lisaks õpetajatele kaasata koostöösse ka lasteaialapsi. Eesti poolt tutvustati internetipõhist e-Twinningu keskkonda, mida Põlvamaa lasteaiad on rakendanud erinevate üleriigiliste projektide läbiviimisel. Sakslastele see mõte meeldis, kuid nad ei välistatud ka posti teel info ja materjalide vahetamist.

Bad Segebergis oli Põlvamaa delegatsioonil võimalus tutvuda ka kahe lasteaia töö ja tegemistega, kus oli selgelt näha lähtumist Reggio Emilia pedagoogikast ja selle õppemetoodikate rakendamisest. Võrreldes Eesti alushariduse süsteemiga on Saksamaal lapsevanematel suuremad kohustused ja vastutus lasteaia ees. Näiteks peavad nad oma lasteaias käivale sõimelapsele ise ostma voodi ja kogu muu vajamineva varustuse. Hommikusöök on lapsel karbiga kaasas, lõuna antakse lasteaiast ja õhtupoolikul lapsi lasteaias enam ei ole, kõik on perega kodus. Seevastu Eesti lasteaedasid iseloomustab õppevahendite mitmekesisus, kolm korda päevas soe toit ja lõunane uni voodis, ruumide suurus ja puhtus.

Huvipakkuv oli külastada ka Trappenkamp'i mänguparki ehk metsalasteaeda ja tutvuda selle haridusliku kontseptsiooniga. Üle 200 hektari suurune park on rajatud lastele mängimiseks, õppimiseks ja looduse nautimiseks. Lapsed viikase terveks päevaks metsa, kus nad saavad tegevuses olla erinevates kodades ja varjualustes, kus igaühes omad tegevused ning eesmärk. „Ei karda nad puuke (lapsevanemad peavad lapse kohe pärast metsast tulekut läbi vaatama), ei karda nad juua ja süüa metsas kännu otsas, kus saiake võib vahepeal olla maha kukkunud. Lapsed saavad vabalt ringi liikuda ja tegutseda. Iga kord on mingi ülesanne, mida nad koos lahendavad", kirjeldab kogetud Ene Tigas.  Lasteaialapsi käib seal aastaringselt üle 600 rühma.

Lisaks kontaktseminarile ja lasteaedade külastamisele toimus arutelu ka selle üle, kuidas tähistada 25. aasta täitumist kahe maakonna sõprussuhetest Põlva maakonna ja Bad Segebergi maakonna lasteaedades 2018. aastal.

Bad Segebergi lasteaedade visiit Põlvamaa sõpruslasteaedadesse toimub 2.-6. oktoober 2017.


Foto: erakogu

Artikkel: Karin Viljus, Põlva Maavalitsus